Poté, co ředitelka zdravotního zařízení Věra Procházková podala trestní oznámení kvůli smrti 88letého pacienta, se teď na veřejnost dostal jiný případ.

Sokolovští lékaři podle všeho odmítli ošetřit zraněného sedmnáctiletého mladíka a ten málem zemřel. Mladík spadl z kola minulý čtvrtek. Stěžoval si na bolení břicha, a tak ho otec zavezl na chirurgickou ambulanci nemocnice v Sokolově.

„Jenže právě ošetřovali zraněné z autonehody a nás poslali na internu. Tam nás lékařka odmítla s tím, že není pediatr a mému synovi ještě nebylo 18 let,“ řekl TV Prima otec zraněného.

Lékařka prý mladíka poslala domů.

Protože se ale bolest zvětšovala, zavezl otec svého syna do nemocnice v Karlových Varech. Zde lékaři mladíkovi zjistili natrženou slezinu a vnitřní krvácení do břicha. „Prý jsme přijeli na poslední chvíli, syn mohl vykrvácet,“ dodal otec.

Nyní je už mladík mimo ohrožení života a leží na normálním oddělení.

Mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Zdena Marková potvrdila, že chlapec je zde hospitalizován od minulého týdne. „Případ sleduje i ředitelka nemocnice v Sokolově Věra Procházková, která k němu ve středu vydá prohlášení,“ uvedla Marková.

Trestní oznámení

Už nyní ale bude policie vyšetřovat smrt muže, který v sokolovské nemocnice zemřel po zavedení kardiostimulátoru. Vyšetřování iniciovala právě ředitelka Procházková.

Případ začal celkem nevinně.

88letý muž byl kvůli poruše srdeční akce převezen z nemocnice v Sokolově na specializované pracoviště do karlovarské nemocnice. Zde lékaři pacientovi zavedli kardiostimulátor. Poté byl muž odvezen na lůžko na interní oddělení. Ráno byl transportován zpět do Sokolova, kde do hodiny zemřel.

„Přestože kolegové v Karlových Varech muže zrentgenovali, snímek ihned nikdo neviděl a muž, krvácející do hrudníku, k nám přijel vlastně zemřít,“ konstatovala ředitelka Procházková.

Její karlovarští kolegové trestní oznámení považují za neférové a nekolegiální a vidí za vším politické motivy. „Pacient byl po výkonu převezen na internu. Tady vede primariát poslední rebelující lékař, primář nemocnice Jaroslav Žák,“ tvrdí lékařka karlovarské nemocnice Berenika Podzemská. Právě Žák nyní stojí v čele nového politického hnutí Dokoři, které má ambice uspět v blížících se krajských volbách.

„Primář Žák se nehodí. Bylo třeba se ho zbavit jako šéfa oddělení. Jako záminka k tomuposloužila smrt pacienta,“ dodává doktorka Podzemská.

Ředitelka Procházková oponuje. „Je absurdní si myslet, že spojuji politiku s medicínou. Prostě pacient zemřel, já jsem trvala na svolání odborné komise. Na zahájení její činnosti v rámci nemocnice jsem čekala několik týdnů. Pak už jsem se prostě bála čekat,“ obhajuje svůj postup.

Primář Jaroslav Žák nesouhlasí. „Kolegyně Procházková věděla, proč se práce a šetření kauzy rozbíhalo v létě pomaleji. Kolegové mají dovolené. Mohla a měla podle mého názoru počkat na závěry komise. Znám podrobně zdravotní dokumentaci pacienta a vím, co přesně se dělo. Nedomnívám se, že by někdo ze zdravotníků jakkoli zanedbal své povinnosti,“ uzavřel Žák.

(ure, sia, kac)