Ještě horší pozici než v celkových výsledcích krajských voleb si ODS vysloužila na Sokolovsku. Zde jí voliči přisoudili až třetí místo, těsně za KSČM. Prvenství se 40,14 procenty pak připadlo ČSSD, která triumfovala i v kraji.

„Lidé svým hlasováním vyjádřili to, co si myslí o vládě v posledních dvou letech. V krajských výsledcích se hodně odrazilo to, jak lidé vidí vládu Mirka Topolánka,“ komentoval výsledky voleb Josef Novotný, lídr kandidátky sociálních demokratů.

Vysoká porážka ODS překvapila sokolovského starostu Karla Jakobce.

„Osobně jsem očekával, že ČSSD porazíme, a dokonce jsem se netajil tím, že získáme patnáct až šestnáct mandátů,“ uvedl k volebnímu výsledku Jakobec. „Nyní budeme vyčkávat, co nám vítězná ČSSD nabídne,“ doplnil. „Každopádně máme demokracii, takže jednou vyhraje ta strana a podruhé zase jiná,“ dodal.

Radost zavládla naopak v sídle Komunistické strany Čech a Moravy. „Myslím si, že je to spíše jejich zásluha než naše. My jsme se snažili s nimi nějakým způsobem navázat spolupráci, ale oni měli velmi odtažitý vztah a nechtěli s námi vůbec komunikovat. Dalším faktorem je i vliv celostátní politiky pana Topolánka. Doufám, že z políčku, který ODS dostala, se sama poučí,“ uvedl lídr strany Jaroslav Borka.

Kromě velkých stran se do zastupitelstva dostaly i ty menší, jako například Koalice pro Karlovarský kraj. Ta má nárok na tři křesla. „Je to o další práci,“ reagoval na výsledky jeden ze zvolených kandidátů Josef Hora, starosta Chodova.

„Průběh voleb jsem ani neměl čas sledovat. Sobotu jsem měl totiž hodně nabitou. Byl jsem například na zajímavé akci Junáka v našem kulturním domě. A v neděli jsem pak zase byl na hudebním setkání v partnerském městě Oelsnitz,“ doplnil v sobotu večer těsně po uvedení oficiálních výsledků Hora.

Po dvou letech, kdy opustil komunální politiku, se tentokrát na krajskou politickou scénu vrátí Bohdan Havel z Kraslic. Ten kandidoval jako trojka za Alternativu pro Karlovarský kraj. V kraslickém zastupitelstvu byl považován za rázného opozičního zastupitele. „Věřil jsem, že získáme šest procent. Získali jsme ale 9,94 procenta, což považuji za velký úspěch. Osobně odhaduji, že koalici vytvoří ČSSD s ODS, jako tomu bylo doposud. My zřejmě zaujmeme roli konstruktivní opozice,“ řekl.

Havel se chce zasadit hlavně o to, aby různá financování a veřejné zakázky kraje byly transparentní.

(mih, jid, dur)