Politici v regionu vyčkávají, jak dopadnou vyjednávání předsedů největších stran a prezidenta republiky o osudu předčasných voleb. Jejich přípravu zastavil svým rozhodnutím Ústavní soud. Objevují se už první pochybnosti, jestli je to vůbec v jeho kompetenci. Jedná se totiž o první zásah Ústavního soudu do ústavního zákona.

„Je to docela právnický rébus,“ poznamenal ve středu 2. srpna Josef Pavel, šéf ODS v Karlovarském kraji. „V naší volební kampani budeme ale pokračovat dál,“ potvrdil.

Stejně tak budou postupovat i další strany. Jejich zástupci teď čekají na to, jak dopadne jednání předsedů stran u prezidenta republiky.

„Musí se rychle najít způsob řešení jak volby uskutečnit v původním říjnovém termínu. Úplné zastavení voleb by byl velký problém,“ dodal Josef Pavel.

„Doufám, že ústavní soud rozhodne rychle a volby se budou konat ve stejném termínu nebo po krátkém odkladu,“ řekl Pavel Hojda, lídr KSČM v Karlovarském kraji. Rozhodnutí soudu ho překvapilo stejně jako ostatní politiky. Podle něj se jedná více o politický zásah. Více se k problému nechtěl ve středu vyjadřovat.

„Ústavní soud svým rozhodnutím ve věci Melčákovy stížnosti dal ´flek´ české politické scéně. Dal nepřehlédnutelné varování politikům, že zákony a zejména ten základní, ústava, se musejí dodržovat. Otázkou je, zda to správně načasoval a komu tím ´padne karta´,“ reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu,“ Roman Šmucler, jednička kandidátky TOP 09 v Karlovarském kraji.

Ústavní zákon

Ústavní zákony jsou právní normy nejvyšší síly, které mají přednost před obyčejnými zákony. K jejich schválení nestačí prostá většina hlasů poslanců a senátorů. Ke schválení potřebují 3/5 většinu.
O volbách má Ústavní soud jednat znovu příští týden. Existuje proto šance, že se volby budou konat v původním termínu.

„Nejsem si jist, jestli Ústavní soud nezašel příliš daleko,“ vyjádřil se k problému Václav Jakl, lídr kandidátky Strany svobodných občanů. „Má rozdílný přístup k jednotlivým případům, které řeší,“ dodal s poukázáním na jeho rozhodování o Lisabonské smlouvě.

„Je hrozné, co nám předvádějí současní zákonodárci, včetně pana prezidenta. Po jejich harakiri v Evropském Parlamentu destabilizovali vlastní republiku. Vrhají tak svojí nezodpovědností naši společnost do absolutního marasmu. Bohužel se tak chovají ve své stranické struktuře shora až dolů,“ řekl Jiří Kotek z Alternativy a pokračoval: „V krajích s poplatky ve zdravotnictví, ve městech svérázným výkladem zákonů při všedním úředním rozhodování.“

„Je to účelové zviditelnění pana Melčáka, který si tím jen dělá reklamu. Je to ale špatná reklama,“ zdůraznila Jiřina Šiklová, jednička Strany zelených na Karlovarsku. Dodala, že strana bude usilovat o to, aby se volby stihli v původně navrženém termínu. „Prodlužování bezvládí je totiž to nejhorší co by naši republiku mohlo potkat,“ konstatovala Šiklová.

Karlovarskou veřejnost situace okolo voleb rozhořčila a znechutila.

„Podle mě se do toho investovalo už tolik peněz a času, navíc volby mají být skoro za měsíc, tak nechápu, proč to je teď zase jinak. Je to jako vždycky a politici dělají to, co se jim hodí,“ řekla Jana Novotná z Karlových Varů.

„Tak nějak je mi to jedno, ale je fakt, že mě to v našem státě už nepřekvapuje. Vždycky se něco začne plánovat a je to pokaždé stejně jinak. To mě štve na tom štve asi nejvíce,“ neskrýval své rozhořčení Miroslav Černý.

„Myslím si, že je to u nás jako v Kocourkově. Nevím, proč během zdařilého předsedávání Evropské Unii padla vláda a proč se po půl roce začalo řešit, jestli vlastně měla padnout a proč,“ povzdechla si Hana Knopfová.

(pep, jako, kk)