Na chodbách posedávali rodiče s dětmi, žáci končili výuku a učitelé se koncentrovali na odpolední povinnosti. Ředitelka školy Zdeňka Zemanová měla evidentně práce až nad hlavu, přesto si čas na pár slov vyšetřila. Základní škola v Toužimi se totiž má čím chlubit. To dosvědčila i slova žáků, které jsme oslovili před budovou. Proti škole neměli výhrady. „V pololetí jsme měly samé jedničky,“ pochlubily se úspěchy Sabina Vitnerová a Gábina Surmová ze čtvrté třídy.

Toužimskou základní školu celkem navštěvuje 428 dětí. Děti sem nastupují do prvních ročníků a vycházejí z deváté třídy. „O učitele nouzi nemáme, ale kdybych měla říct, že všichni jsou kvalifikovaní, tak to ne. Absolventi pedagogických škol se na malá města moc nehrnou. Chybějí nám především učitelé německého a anglického jazyka, ruštinu vyučuje kvalifikovaný učitel. Pro mladé učitele obec vyčlenila i dva byty, ale i to je málo. Doufáme, že nové posily seženeme,“ s úsměvem líčí problémy školy ředitelka.

Na pedagogický sbor toužimské základky je ovšem neskrývaně pyšná. Stejně jako na opravenou budovu školy a její vybavení. „Na škole vyměňujeme okna a dokončili jsme zateplení. Modernizujeme i učebny. Vybavujeme už druhou třídu počítači,“ vysvětluje.

S drogami se zatím u žáků ve škole nesetkala. „Nic takového jsme ve škole neprokázali. Cigarety, to je něco jiného. S tím jsme se setkali i u žáka třetí třídy. Nikotin ale mají v oblibě především žáci druhého stupně. Vždy vyrozumíme rodiče a přestupky se snažíme vyřešit,“ dodala.

A co by ředitelka Základní školy v Toužimi ráda změnila? „Přivítala bych více kulturního vyžití a kino. Kultury by tady mohlo být více, to zcela určitě,“ loučí se.