Nové územní plány v některých městech výrazně omezí novou výstavbu. To má v plánu například Boží Dar, který tento strategický dokument mění po patnácti letech. Zda se totéž podaří v Karlových Varech, o tom zatím není rozhodnuto.

„Město Karlovy Vary zahájilo v loňském roce zadávací řízení na veřejnou zakázku „Územní plán Karlovy Vary“ za přibližně pět milionů. Vzhledem k charakteru zakázky a předpokládané hodnotě bylo použito otevřené řízení pro nadlimitní veřejnou zakázku,“ vysvětlil Jan Kopál, mluvčí karlovarské radnice.

Obálky s došlými nabídkami otevřela komise v dubnu. „Bylo nám doručeno pět nabídek a zprávou z jejich hodnocení by se měla rada města zabývat na svém zítřejším jednání,“ vysvětlil včera Kopál. Magistrát podle něj nepředpokládá, že by nový územní plán, naněmž pracuje už dva roky, byl dokončen během jednoho roku či dvou let. „Občané vznesli stovky požadavků na jeho změnu, které bude muset výherce zakázky v dokumentu zohlednit, či je do něj zapracovat,“ uvedl Kopál.

Mluvčí dodal, že nechat město růst nekontrolovaně do volné krajiny nebude možné. Jak se ale bude územní plán města skutečně měnit, to zatím nesdělil.

Naopak na Božím Daru mají představu o dalším rozvoji města zcela konkrétní. Už při původním dokumentu čerpali zkušenosti z rakouského proslulého lyžařského střediska Lech a hodlají je zúročit i v novém dokumentu.

„Snažíme se zachovat charakter města a chceme jít do kvality obce, čímž bychom získali určitou exkluzivitu. Boží Dar nesmí ztratit charakter historického hornického sídla,“ uvedl starosta Jan Horník.

Božídarský územní plán už nepočítá s rozvojovými plochami pro rodinné či apartmánové domy. „Není kde tyto plochy povolit. Ať kvůli plánovaným sportovním střediskům nebo chráněným přírodním lokalitám,“ vysvětlil Horník s tím, že nekontrolovatelná výstavba, která postihla jiná horská střediska, Božímu Daru nehrozí.