Baden–Baden, spolková země Baden–Württemberg (Bádensko–Württembersko)

Do Německa jezdí Češi často a obdivují krásné vánoční trhy — dle informací od tiskového mluvčího Baden–Badenu Rolanda Seitera je vánoční trh přemístěn už asi desátý rok do prostoru kolonád a letos je rozšířen o šestnáct dalších stánků. Ulice centra města jsou vánočně vyzdobeny a vnoci osvětleny, po městě je umístěno třicet jedna vánočních stromů selektrickými svíčkami. Vánoce jsou každým rokem stále více a více komerčnější — teď již od listopadu vobchodech zní koledy a jsou vánočně vyzdobeny.

Němci dávají přednost koupi pravých vánočních stromků, na Štědrý večer mají několik chodů jídla, jako hlavní chod zpravidla husí nebo krůtí pečeni, po večeři následuje nadílka a vmnoha rodinách se hraje na různé hudební nástroje např. na flétnu a rodiny zpívají koledy. Stále ještě se peče i vBaden–Badenu vrodinách typické vánoční cukroví. Některé rodiny vBaden-Badenu ale po americkém vzoru vystavují vzahradách obrovské Mikuláše (ve stylu Santa Clause) zumělé hmoty a nasvěcují je nebo ktomu i pádící jeleny.

Bernkastel – Kues, spolková země Rheinland–Pfalz (Porýní–Falc)

VBernkastelu – Kues se několik desítek let pořádá rovněž vánoční trh, na kterém vposledních několika letech prodávají vánoční punč zbecherovky. Rovněž i tam se vrodinách peče tradiční vánoční cukroví.

Na Štědrý večer bernkastelští jedí také několik chodů, různou pečeni zmasa nebo drůbeže a nadílka následuje po večeři nebo až po Štědrovečerní mši, kam chodí téměř všichni, koná se obvykle od 22. nebo i od 23. hodiny. Rovněž i v Bernkastelu rodiny dávají přednost vánočním stromkům zpravého jehličí před umělými a na vánočním stole nikde nechybí jejich výborné moselské víno.

Varberg, Švédsko

Vánoce ve Švédsku mají tak trochu pohanskou tradici a slaví se ve znamení permoníků a lesních skřítků a samozřejmě vánočních stromků. Klasická vánoční barva je červená.

Na Jéžíška a jesličky se moc nedrží. Vkaždé domácnosti je vánoční výzdoba, červené ubrusy svánočními motivy, záclony svánočními motivy a vkoupelnách musí být červené ručníky. Voknech svítí elektrické adventní svícny — jsou to hlavně svátky světel.

Na Štědrý den a večer se jedí tradiční švédská jídla — šunka shořčicí a chlebem, který má trochu perníkovou chuť. Večer je vyluhovaná treska sbrambory a bílou omáčkou a pak následuje rýžová kaše. O půstu ani řeči. Dříve, když byla ve Švédsku velká chudoba, byly vánoce svátky, o kterých se lidé měli co nejvíce najíst. Pravděpodobně proto je hlavním vánočním jídlem šunka. Šunky se prodávají ve velkých kusech o váze 2 – 5 kg. Celý kus se vtroubě peče nebo vaří. Dají se koupit šunky i uvařené, ale ty nejsou tak dobré.

Nový rok je tradiční sohňostroji a raketami a 1. ledna každoročně běží ve švédské televizi Novoroční koncert Vídeňské filharmonie zVídně.

Kusatsu, Japonsko

Vánoce se slaví i vJaponsku, ale tím největším svátkem pro Japonce je Nový rok. Od listopadu je vidět (stejně jako vEvropě) ve městech vánoční výzdoba a vánoční osvětlení — obzvláště vTokiu je to velkolepé. Také vKusatsu kolem říčky Yubatake jsou postaveny vánoční stromy. Japonské rodiny oslavují vánoce různě — mnoho dětí dostává dárky a servíruje se dobré jídlo, obzvláště oblíbené jsou tzv. vánoční koláče.

Protože přece jen japonská kultura není založena na křesťanství, tak jsou vánoce jiné než vEvropě — odbydou se dost povrchně — a jen opravdu málo Japonců zná tradici a historii vánoc. V Japonsku také vtu dobu nejsou sváteční volné dny.

Naproti tomu přelom nového roku je vJaponsku obrovská událost. Naprostá většina obchodů má vtu dobu i několik dní zavřeno a mnoho Japonců odjíždí do svého rodného města, aby slavili svátky vkruhu své původní rodiny.

Vprosinci posílají Japonci vánoční pohledy svým přátelům a známým, které pak obvykle dorazí právě na 1. ledna — není výjimkou, když jedna rodina obdrží až několik stovek takovýchto pohlednic. Také je zvykem, aby se posílaly dárky lidem, kterým jsou lidé nějak zavázáni — za tímto účelem je vJaponsku přímo vobchodních domech zasilatelská služba.

Přelom roku se slaví vrodinném kruhu – většinou se lidé dívají doma vnoci 31. prosince na televizi na hudební programy. V chrámech zvoní o půlnoci zvony. Vnoci 31. prosince a na Nový rok všichni Japonci musí navštívit chrám nebo nějakou modlitebnu — je to velmi důležitý akt, pro tuto návštěvu se pouze vtyto 2 dny používá zvláštní slovo „hatsumode“.

Mnoho Japonců jí právě 31. prosince „tošikoši soba“ což jsou dlouhé nudle, které mají symblizovat dlouhý život. Japonci vtyto dny nezdobí jen své domy, ale i svá auta.

I když vJaponsku začíná nový rok 1. ledna, používají znaky čínského horoskopu a každému roku je určeno jiné zvíře, které je vyobrazeno i na novoročenkách. Vjaponských chrámech rovněž visí dekorace spříslušným zvířecím znamením.

Kdo by se chtěl podívat na obrázky novoroční výzdoby nebo novoročních jídel, necht si otevře internet na adrese http://www.japan-guide.com/e/e2064.html.

Carlsbad, Kalifornie

Hlavní vánoční svátek vUSA je 25. prosince a většina Američanů i hodně přistěhovalců jí hlavně krocana s nádivkou, která se dělá zbílého chleba (dá se již proto koupit připravený i zvlášt ochucený), ten se smíchá sořechy a svepřovým mletým masem a dohromady se to celé peče. Ktomu se podává bramborová kaše, různá zelenina , brambory jsou sladké, vše se zalévá omáčkou. Zákusky se podávají různé, podle chuti. Mnoho lidí vAmerice nepeče, protože ženy jsou většinou zaměstnané i vKalifornii a musí pracovat vzhledem kvysokým životním nákladům.

Hodně restaurací je otevřeno i na Štědrý večer a podávají jídlo pro lidi, kteří nemají moc času na vaření, supermarkety prodávají kompletně připravené večeře se vším všudy a klienti si to také hodně kupují a doma jen ohřejí. Jinak je Amerika zemí přistěhovalců, kteří udržují různé tradice o vánocích — záleží na tom, odkud pocházejí.

Dárky se dávají 24. prosince večer nebo 25. prosince ráno, záleží opět na zvycích, které rodina podle svého původu udržuje. Mnoho lidí si nedává dárky, ale různé peněžní poukázky na služby, vzhledem ktomu, že neví, co by měli dotyčnému koupit — vCarlsbadu i firmy kupují svým zaměstnancům kvánocům různé pobyty nebo lázeňské procedury, poukázky na lázeňské procedury jsou častým dárkem.

Stromky se používají jak čerstvé, tak hodně umělých, které se kupují již nazdobené. Američané bohatě zdobí od začátku prosince své domy zvenku i zevnitř smnoha vánočními dekoracemi a hlavně nasvícením, utrácejí za to mnoho peněz — dekorace se pak sklízí hned brzy po vánocích. Do kostela chodí většina lidí 24. prosince večer.

Velmi rozšířené je vAmerice dávat peníze na charitu — ať již potřebným vUSA nebo i do zahraničí pro nejchudší země světa.