Současná vedra přivítali jak provozovatelé koupališť, tak lidé, kteří milují teplo, vodu a slunce. Zkrátka letní pohodu.

Vysoké teploty s sebou nesou ale rizika.

„Z důvodu možného přehřátí a dehydratace organismu doporučujeme v odpoledních hodinách nepobývat na přímém slunci, nenechávat děti, ale ani zvířata ve stojících automobilech a omezit tělesnou zátěž. Ta je spojena se ztrátou tekutin a se zvýšením vnitřní teploty,“ varují lékaři, meteorologové i hasiči.

Odborníci pak doporučují ve vedrech zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů a při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky s vysokým UV filtrem.

Pokud se lidé rozhodnou trávit současné horké dny u vody, obavy mít nemusejí. Podle hygieniků jsou koupaliště a vodní plochy na Karlovarsku bez závad. „Kvalitu vody kontrolujeme a zákaz koupání jsme dosud nikde nevydali,“ uvedla Jitka Landová, ředitelka krajské hygienické stanice.

Ke koupání je vhodný i areál Rolava, přestože na molu hygienici zaznamenali zhoršenou jakost vody, a v rolavském brouzdališti dokonce výskyt sinic.

Obdobně jsou na tom i další koupaliště v regionu, například Velký Rybník nebo Tatrovická přehrada.

Lékaři znovu opakují, aby lidé i u vody dali pozor a dodržovali pitný režim. Vhodné jsou podle odborníků nápoje bez kofeinu, které lze kombinovat s minerálními vodami.

Doporučuje se, aby děti vypily až dva litry denně, starší a dospělí kolem tří litrů. Vlna veder, kterou způsobil příliv suchého kontinentálního vzduchu od východu, by měla podle meteorologů odeznít v Čechách už zítra.