Dvojice cestovatelů vyrazila na expedici do Afriky. Jejich cesta je dlouhá a napínavá. Jak budou postupovat a co mají v plánu, nám osvětlila dámská část cestovatelské dvojice – Andrea Kaucká, která cestuje společně s René Bauerem.

Můžete říci o cestě něco bližšího?
Rozhodli jsme se projet celou Afriku vlastním autem, od severu — Tunis, přes státy východního pobřeží dolů, na nejjižnější místo Cape Agulhas v JAR, samozřejmě náš výlet, expedice, nebo jakkoliv to nazveme, začíná v Evropě, ve Vojkovicích u Karlových Varů, kde jsme se na celou cestu připravovali. Protože celá trasa je cca patnáct tisíc km přímo a se všemi zajížďkami a návštěvami zajímavých míst se tachometr přetočí o možná i třicet pět tisíc km, k tomu nějaká prácička. Odhadujeme celý pobyt na pět až sedm měsíců. Možná i déle. Záleží na okolnostech (víza, možnost vstupu atd.). Jedeme dva lidi, jedno auto, spousta věcí a hlavně energie a nadšení. Avšak musím přiznat, že posledních pár dnů příprav bylo energii kradoucích…
Už je ale vše hotovo amy jsme na cestě. V době, kdy budete číst tento článek, už budeme mít za sebou uvítací ceremoniál tuniských celníků a budeme brázdit cesty černého kontinentu.

Proč vlastně Afrika?
Byl to můj tak trochu tajný sen již od školních let, přečetla jsem spousty dostupné literatury, škoda, že o pravdivé historii a jednotlivých kmenech se téměř nikde v českých knihách či překladech nedočtete! Lidé by mohli a měli vědět víc. Pocity při sledování dokumentů či čtení knih ani nevím, jak popsat, lákalo mě to vše vidět a zažít. Ale vzhledemk celkem vysokým nákladům na cestu jsem odsunula tento sen v hlavě někam dozadu a později ho vyměnila za podstatně dostupnější jedenapůlroční pracovní a cestovní pobyt na Novém Zélandu, kde jsme se také s Reném poznali.
Po návratu do vystresované, šedivé Evropy, plné honby za penězi a luxusem (co na Novém Zélandu není zvykem), africké bubny někde hluboko ve vnitru zesílily a přes myšlenky o dobrovolné práci, kde za práci, kterou nedostanete zaplacenou, a za vaši snahu, kterou nabídnete, musíte ještě platit i několik tisíc eur, které na tento kontinent do daného místa přes všechny ty agentury a úředníčky, kteří své obohacování za dobrovolnou činnost jen schovávají, ani nepřijdou, jsme se rozhodli procestovat tento kontinent a případnou práci (týkající se spíše zvířat, rezervací a národních parků) si najít na vlastní pěst.
Láká nás poznat krásy a bohatství jedinečné přírody, specifickou vůni a zvuky tohoto kontinentu, se všemi různými národy a jejich jedinečnými kulturami, které pomalu, díky šílenství turistů, v budoucnu zůstanou jen jako vzpomínky. Asi úplně nejvíc ze všeho se těšíme právě na zvířectvo a přírodu celkově, která je jedinečná a která je, jak mnozí již uznali, srdce a duši beroucí… Pro Afriku je jedno takové rčení: „…jednou Afrika, navždy Afrika…”
Tak uvidíme, jestli a proč je toto rčení ke slovu „AFRIKA“ tak připnuté.

Myslíte, že tento kontinent láká ještě více lidí?
Na internetu jsme objevili, že cestovat po tomto kontinentu jde a nadšenců stejného smýšlení je dost. Bohužel ne z České republiky, což si myslím je velká škoda, že lidi nemají zájem poznávat krajiny, kontinenty a národy, které by námukázaly, kde je pravá hodnota a priorita. Ne drahé auto, tučné konto a luxus kolem nás, ale zdraví, mezilidské vztahy, komunikace, umění relaxovat a těšit se z každého dne, který žijeme, že s přírodou je třeba žít, ne ji ničit pro pohodlí, že příroda je to, co my lidé potřebujeme k životu, a že je možno ji využívat, ne zneužívat.

Jedete do Afriky poprvé?
Toto je naše první cesta do Afriky a o výbavě jsme sbírali informace na všech dostupných místech. U lidí, kteří se z Afriky vrátili, na cestovatelských serverech, u některých ostřílených cestovatelů, na offroadfórech, od zkušených offroaďáků, na různých informačních serverech atd.
Vzhledem k našemu rozhodnutí jet vlastním autem bylo potřeba kromě nás, se spoustou očkování, prohlídek, víz, pasů a různých dokumentů, vybavit také auto. Našemu Nissan Patrol teréňáčku jsme dali spoustu nových dílů, speciálně pro vyšší zátěže, bratr a otec svými zkušenostmi a dovednostmi došlechtili karosérii pevnostními nárazníky s různými držáky na potřebné kanystry, naviják a rezervu. V teplých krajinách potřebnou lednici Engel, vhodnou pro cestovatele, plachty a sítě proti slunci a pro safari a na Kilimandžáro vhodné outdorové oblečení nám poskytli partneři naší cesty, které naše cesta zaujala a podpořili nás. Vše jsme chystali víceméně svépomocí.

Kolik vás cesta stojí?
Náklady, na které jsme si vydělávali téměř tříletou prací ve Švédsku a v Anglii (což jsme si samozřejmě i trochu procestovali), jsou vyšší, ale jistě to stojí za poznání. Pokud Vás zajímá více o naší cestě, podívejte se na naše stránky www.ourwildjourney.com. Je zde i pár fotografií z některých našich ostatních cest, třeba Nový Zéland, Anglie a Švédsko a tak dále. Každá země, kontinent mají něco do sebe a všude je možno vidět spoustu krásných míst, spoustu skvělých, pohodových lidí, ale také je možno vidět chudobu, špínu a nepořádek, včetně lidí, kteří zrovna nejsou nadšeni Vaší návštěvou. Dobré je, že na to záporné se vždy po čase zapomene a ve vzpomínkách zůstanou ty krásné zážitky.