Starostové z Karlovarska zuří. Důvodem je změna zákoníku práce, která zásadně ovlivní už ty letošní krajské volby, jež se konají už za dva měsíce. Podle novely totiž musí daný obecní úřad zaměstnat členy volební komise a ještě k tomu za ně musí odvádět zdravotní pojištění.

Obcím tak vzrostou nejen náklady na volby, ale hlavně půjde o velký nárůst byrokracie. Někteří starostové navíc upozorňují na různé další komplikace a nesmysly, které změna přinese.

V praxi to bude vypadat tak, že obecní úřad v pátek před volbami zaeviduje členy volební komise jako své zaměstnance. V tento den je také přihlásí na zdravotní pojišťovně, ze které je v pondělí po volbách opět odhlásí.

Starostové obcí kritizují stát

„Stát už neví, co by z blbosti dělal. Členové volební komise se tak na dva dny stanou zaměstnanci obecních úřadů,“ říká starosta Jenišova Ivan Truksa. V této obci je jen jeden volební okrsek a na volby tak dohlíží celkem šest lidí. „Členové volebních komisí budou muset také předkládat čestné prohlášení o tom, u jaké zdravotní pojišťovny jsou zaregistrováni. Co se mělo změnit, byla výše odměn pro tyto lidi. O tom zatím ale není rozhodnuto. Pokud se tak nestane, tak odměny budou pro členy volebních komisí po zavedení zdravotního pojištění ještě nižší,“ dodává.

Bude mít člověk dva zaměstnavatele?

Ten sám neví, jak budou postupovat v případech, kdy člen volební komise bude už někde zaměstnán, ale na dva dny by se měl nyní stát zaměstnancem obecních úřadů.

Nad tím si lámou hlavu i na karlovarském magistrátu. „Je to skutečně jedna z komplikací, kterou zatím nevíme, jak řešit,“ přiznává mluvčí radnice Jakub Kaválek.

Odměny se bohužel ještě sníží

I on zdůraznil, že co se mělo změnit, byla výše odměn, která zůstává už nejméně deset let na stejné úrovni – za dva dny dostanou členové komisí osm set korun, ze kterých musí navíc odvést patnáctiprocentní daň. „Nově z toho budou muset hradit i zdravotní pojištění ve výši 4,5 procenta. Člověk tak dostane ještě méně než doposud. Bude tedy problém, abychom komise vůbec za těchto podmínek naplnili,“ říká mluvčí. V Karlových Varech totiž v komisích sedí asi 300 lidí a už v minulosti měla radnice problém s jejich obsazením. Proto udělala nábor na středních školách.

Další zbytečná byrokracie

„Peníze nejsou jediným problémem novely. Volby podle nového systému budou šílenou zátěží pro úřady, například personální oddělení bude zřejmě zahlceno prací s lidmi z komisí. Nově se totiž na každého z nich musí vést evidence, každý musí předložit doklad o zdravotním pojištění a vše toto bude muset zpracovávat právě personální oddělení,“ dodává Kaválek.

Pendlování mezi pojišťovnami

Také další představitelé obcí kritikou nešetří. „Je to nesmysl. Jde spíše o překážku než pomoc. A jak to budeme dělat? V pátek budeme muset jet do Karlových Varů, abychom lidi přihlásili na pojišťovně, abychom v pondělí museli do Varů znovu je zase odhlásit,“ podotýká starostka Bečova Olga Haláková. Podle starosty Kyselky Josefa Janáta bude za těchto podmínek v některých místech velký problém komise obsadit. I on konstatoval, že novela je absurdní.

Přijdou změny?

Starosty by proto zajímalo, zda ministerstvo vnitra nechystá nějaké opatření. „Pokud by ale měla vzniknout nějaká novela, tak na její schválení už stejně není čas. Vždyť volby jsou už za dva měsíce,“ podotýká Kaválek.

Redakce tedy požádala ministerstvo o stanovisko. Do uzávěrky (v pondělí 18. srpna) však odpověď nepřišla.