VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volební kampaň eskaluje. Billboardy už řeší soudy

Karlovarský kraj — Odstranění poutačů hnutí Doktoři požaduje hejtman Josef Pavel (ODS). Použitím jeho podobizny v kampani prý hnutí porušilo práva na ochranu osobnosti.

7.10.2008 249
SDÍLEJ:

Hnutí Doktoři pojalo předvolební kampaň i jako recesi. Na jednom z jejich billboardů se objevil i hejtman Pavel s výrokem : „Volte Doktory – já už na to fakt nemám.“ Teď se plakátem zabývají soudy.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Volební kampaň v Karlovarském kraji nabírá na obrátkách a některé z počinů kandidujích hnutí dokonce už řeší soud. S žádostí o souhas s předběžným opatřením na odstranění billboardů se na něj obrátila právnická kancelář Martin Tocik & Partner, která zastupuje hejtmana Karlovarského kraje Josefa Pavla a zároveň lídra ODS do voleb. Hnutí Doktoři totiž po městě rozmístilo dva poutače, na nichž je vyobrazena hejtmanova fotografie se sloganem Volte Doktory, já už na to fakt nemám.

Hejtman Pavel nejprve Hnutí prostřednictvím právníků písemně varoval, že pokud tyto billboardy zveřejní, pak zasáhne do jeho práv na ochranu osobnosti a on sám se bude domáhat přiměřeného zadostiučinění, případně náhrady nemajetkové újmy v penězích.

"Nepamatuji se, že by někdo použil takové praktiky. Ani komunisté ne."
Josef Pavel, karlovarský hejtman (ODS)

„Realizací shora uvedeného záměru zveřejnit vyobrazení našeho klienta spolu se zesměšňujícím až matoucím textem je dle mého názoru způsobilé naplnit i znaky skutkové podstaty trestného činu poškozování práv či trestného činu maření přípravy a průběhu voleb,“ upozornil Hnutí hejtmanův advokát Martin Tocik.

„Vyhrožování se nezalekneme,“ odpověděli Doktoři a billboardy v pondělí po městě rozmístili.

„Okamžitě jsme zaregovali a dnes ráno jsme podali návrh na předběžné opatření ke Krajskému soudu v Plzni. A to kvůli ochraně osobnosti. Zvažujeme podání trestního oznámení,“ řekl právník Tocik s tím že by soud měl podle jejich názoru rozhodnout co nejdříve. Jak informovala mluvčí Krajského soudu Alexandra Vaňková, soud tento návrh obdržel. „Daný soudce odpoví v zákonné lhůtě, která je v tomto případě sedm dní,“ dodala Vaňková.

Hnutí Doktoři jsou ale opačného názoru a podle jejich mínění vedou kampaň korektně. „Na billboardech jsme použili fotografii, s níž se nám hejtman vetřel do schránek a použil ji v propagačním materiálu Karlovarského kraje i Hejtmanských listech. A to není trestné. Hejtman je navíc veřejná osoba, kterou nijak nedehostujeme,“ uvedla Berenika Podzemská, lídr hnutí Doktoři.

„Nikoho neurážíme, byť by kampaň šlo vést i drsněji. Hejtmanovi jsme do úst vložili větu s nadsázkou a billboard Doktoři podepsali. Nejde tedy ani o klamavou kampaň,“ dodal Pavel Škapík, volební manažer Doktorů.

Hejtman si ale myslí, že Doktoři v žádném případě nehrají fair play. „Vypovídá to o Doktorech a ne o mé osobě. Nepamatuji, že by někdo takové praktiky v minulosti použil. Ani komunisté ne. Nechci komentovat právní kroky. Nechávám se zastupovat kanceláří pana Tocika, a to jako soukromá osoba, tedy nikoliv jako hejtman, ani jako ODS,“ řekl.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká

7.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 249
SDÍLEJ:
Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení