U Krajského soudu v Plzni začíná v pondělí dlouho očekávaný proces s gangem vyděračů, za jehož šéfa je považován ostrovský podnikatel Milan Zádamský. Tato skupina měla řadu let vydírat a terorizovat podnikatele v západních Čechách. Soud začne v pondělí v hlavním jednacím sále. Až do pátku pak bude pokračovat v jiných soudních síních, kam sice veřejnost bude mít také přístup, kapacity jsou ale podle informací mluvčí soudu Alexandry Vaňkové omezené.

Jak včera uvedl plzeňský soudce Milan Štejr, který má případ s gangem Zádamských na starosti, zatím není možné říci, jak dlouho bude proces trvat, než soud dospěje ke konečnému verdiktu.

„Obhajoba navrhovala řadu důkazných materiálů, kterým však nebylo vyhověno. Právě i proto není možné odhadnout, jak dlouhý proces bude,“ podotkl soudce.

Ten dále upřesnil, že během prvního týdne procesu, tedy v nadcházejících pěti pracovních dnech, jsou nařízeny zatím výslechy všech dvanácti obžalovaných. Z nich jeden je stíhán na svobodě, jeden už je ve výkonu trestu a zbývajících deset sedí už několik měsíců ve vazbě.

Soudce Štejr nevyloučil ani tu možnost, že u soudu budou v rámci tohoto procesu kvůli jeho závažnosti vypovídat svědci v utajení. „Je to možné, ale zatím nevíme, zda k tomu dojde. Několik svědků, kteří měli u soudu mluvit v utajení, bylo navrhováno,“ dodal.

První den procesu – v pondělí – si členové gangu vyslechnou obžalobu. Proti ní podali před několika dny protest. I tím se musel plzeňský soud během letošního června zabývat. Jeho výsledky zatím nejsou známy.

Policistům v této závažné kauze pomohly desítky svědků, kteří se nebáli a svěřili se svými zkušenostmi s gangem na speciální anonymní policejní lince.