Pneuservisy v celém regionu jsou zavalené prací. Motoristé ve velkém přezouvají svá auta z letních na zimní pneumatiky. Většinou si tento úkon nechávají až na okamžik, kdy napadne první souvislá sněhová vrstva.

Letos však začali dříve.

Podle Jiřího Hejdy, majitele karlovarského pneucentra, je jedním z důvodů i fakt, že od 1. listopadu platí nová dopravní značka, která dává motoristům za povinnost použít zimní výbavu.

Na Karlovarsku požádal o osazení této dopravní značky pouze Boží Dar. „Žádost se vztahuje na všechny přístupové komunikace vedoucí do správní oblasti Boží Dar a na vrchol Klínovce,“ uvedla Andrea Bocková, mluvčí krajského úřadu. O tom, jestli úřady žádosti božídarské radnice vyhoví, rozhodne jednání s policií, které je podle Bockové naplánované na pondělí.

Magistrát města Karlovy Vary už má jasno. Dopravními značkami „zimní výbava“ osadí podle náměstka Petra Keřky ulice Kolmou a Vyšehradskou.

Zvýšený zájem o zimní pneumatiky pozorují i samotní obchodníci, kteří v těchto dnech doslova odolávají velkému náporu ze strany zákazníků. „Dá se říct, že zájem o zimní přezutí hodně stoupl, protože si řidiči začínají už konečně uvědomovat, že s letními pneumatikami by v zimě zbytečně hazardovali,“ uvedl Jiří Hejda, jednatel Pneucentra Karlovy Vary.

„Je dobře, že řidiči chápou možné riziko, a nechtějí tak po nás, abychom jim vyměnili zimní pneumatiky, které už nemají na silnicích během zimních měsíců co dělat. Je navíc příjemné, že informovanost řidičů stoupá a více chtějí dbát na svou bezpečnost,“ poznamenal Petr Čarnecký, majitel jednoho z pneuservisů v Ostrově.

„Pneumatiky za zimní pochopitelně měníme. Letos jsme s tím vyčkávali na konec října. Pneuservis, na který jsme se obrátili, však měl v danou chvíli plno. Museli jsme tak týden počkat. Když jsme přijeli na výměnu, bylo to hotové však během chvilky. A zaměstnanci byli také velmi profesionální. Na výměnu pneumatik si dnes už musíme zkrátka počkat, to je normální,“ uzavřel jeden ze zákazníků, řidič Roman Žďárský.

(jah, koz)