Na Karlovarsku se však motoristé tuto zimu se značkou zřejmě nesetkají. Odbory dopravy městských úřadů pověřených obcí totiž neevidují ani jednu žádost o její umístění. Stejně tomu je i na krajském úřadě. „To, zda některé úseky takto označeny budou, závisí také na projednání s obcemi a vlastníky komunikací,“ vysvětlil Jan Kopál, mluvčí kraje.

S touto skutečností se ovšem nechce smířit Rudolf Chlad, náčelník Horské služby Krušné hory. „Je to špatně,“ rozčiloval se. „Kopec z Jáchymova na Boží Dar nemá co do vytíženosti v České republice obdoby. Nechápu, proč tu značku nechtějí umístit už nad Jáchymov,“ doplnil.

S řidiči, kteří podcení zimní výbavu, se horští záchranáři setkávají každou zimu. „Nejde jenom o to, že sám zapadne. Daleko větší problém ovšem nastává v okamžiku, kdy kvůli jednomu nezodpovědnému motoristovi nevyjedou na hory vozy zimní údržby. A pak se může stát, že nevyjedou ani hasiči nebo záchranka,“ vysvětlil náčelník krušnohorských záchranářů. „Když se na hory nedostane pekař, budiž. Čerstvé rohlíky si můžeme koupit o den později. Ale když nevyjede sanitka třeba k případu infarktu, pak už jde oživot,“ dodal.

„Osazení takových značek není vůbec jednoduchou záležitostí,“ uvedl k tomu Radomil Havrda, ředitel karlovarské pobočky Ředitelství silnic a dálnic. „Nejde jen o to, že je zapotřebí vyjádření zainteresovaných stran, ale hlavně nemá použití této značky oporu v silničním zákoně,“ dodal.

S tím ovšem nesouhlasí Karel Hanzelka, mluvčí Ministerstva dopravy. „Její použití upravuje vyhláška Ministerstva dopravy,“ uvedl.

Dopravní značky C 15a (začátek úseku s povinnou zimní výbavou; viz malý snímek vlevo) a C 15b (konec úseku) platí od 1. července letošního roku. Upozorňují, že od 1. listopadu do 30. dubna musí v daných úsecích řidiči použít odpovídající zimní pneumatiky.