O tom, že jsou hodni označení profesionálové, přesvědčili včera ráno policisty na Karlovarsku řidiči linkových i městských autobusů. Akce, jíž chtěli muži zákona zjistit, zda autobusáci před jízdou nezvedli sklenku, totiž dopadla pro profesionální řidiče na výbornou. Rovná stovka z nich neunikla kontrole policejních hlídek. A výsledek? Žádný přestupek, tedy žádná pokuta.

„Do akce se zapojilo všech třináct služebních obvodů policie na Karlovarsku. Třináct hlídek doplnila ještě jedna složená z policistů dopravního inspektorátu,“ uvedla mluvčí karlovarských policistů Zdena Papežová. Uniformovaní muži číhali na autobusáky buď na konečných zastávkách, nebo v místech, odkud vyráželi na svou každodenní pouť. „Kontrolovat je uprostřed linky by nebylo nejlepší. docházelo by tak ke zbytečným zdržením veřejné dopravy,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Obdobné akce pořádá podle Papežové slov policie přibližně dvakrát do roka. „To, že tentokrát všichni řidiči prošli s čistým štítem, ovšem neznamená, že bychom se v minulosti s alkoholem za volantem autobusu nesetkali,“ konstatovala mluvčí.

Problematiku alkoholu za volantem nepodceňují ani samotní dopravci. Například v Dopravním podniku Karlovy Vary se ráno co ráno deset řidičů podrobuje dechové zkoušce. „Jejich jména generuje počítač, aby některý z nich nezískal dojem, že si na něj nadřízený zasedl,“ uvedl Pavel Bohánek, ředitel dopravního podniku.

Čas od času se podle jeho zkušeností stane, že řidič přijde ještě se „špičkou“. Pokud se přizná před samotnou dechovou zkouškou, řeší se incident buď neomluvenou absencí, případně dovolenou. „Pokud ale nadýchá, dostane takříkajíc žlutou kartu. A pokud prohřešek zopakuje, okamžitě s ním rozvazujeme pracovní poměr,“ přiblížil mechanismus vnitřní kontroly dopravního podniku jeho ředitel Bohánek.

A co na to samotní řidiči? „Je dobře, že se podobné akce konají,“ uvedl krátce poté, co úspěšně prošel sítem kontroly jeden z řidičů na karlovarském dolním nádraží. On sám by se prý za volant po požití alkoholu neposadil. „Vždyť to ani nejde,“ zhrozil se. „Vemte si dnešní provoz. Nedokáži si představit, že by ho někdo zvládnul s alkoholem,“ dodal.