Obchvat Horní Blatné se budovat nebude. V sobotu o tom rozhodli zdejší obyvatelé v rámci místního referenda, když jich k urně nepřišla ani polovina.
Voleb se účastnilo sto třicet šest občanů ze tři sta šesti. Kdyby přišlo k urně jen o dvacet lidí více, referendum by bylo platné a navíc by znamelo jediné – výstavbu obchvatu. Z těch, kteří se ho totiž účastnili, byla sedmadesát dvě procenta právě pro výstavbu silnice.

„Obchvat chceme z normálního logického hlediska. Teď máme šanci, že jeho stavbu nebude platit obec. Kdo ví, co bude za deset let, až lidí pochopí jeho potřebu. Už dnes nám praskají domy, které trpí kvůli těžkým autům přepravujícím dřevo. A co nastane teprve tehdy, až bude otevřen přechod v Potůčkách,“ varovali Hynek a Zbyněk Tyrmerovi.

Zdeňka Ryvolová, která se referenda účastnila krátce před sobotním polednem, nechtěla svůj názor prozradit. „Volila jsem tak, jak rozhodli zastupitelé,“ poznamenala.

Starosta Horní Blatné Robert Petro včera konstatoval, že by vedení obce bylo raději, kdyby k referendu přišla nadpoloviční většina voličů. „Byli bychom raději, kdyby se lidé vyjádřili,“ podotkl starosta.

Výstavba obchvatu však ještě není stoprocentně pohřbena. Komunikace je totiž obsažena v územním plánu obce již ze sedmdesátých let minulého století. Nyní má být zanesena i do územního plánu Karlovarského kraje. Hornoblatenští zastupitelé však letos na jaře výstavbu obchvatu zamítli. „Nyní záleží na vedení kraje, zda se obchvat Horní Blatné bude někdy stavět. Na něm je, zda ho zanese do územního plánu kraje. Pokud ano, tak my ho budeme muset do nového územního plánu obce také zapracovat,“ dodal Petro.