Včas nepředložili vyúčtování, a i když se obrátili na vedení kraje s prosbou o odpuštění sankcí, rada kraje jejich žádost zamítla. Je to největší číslo, se kterým se vedení kraje setkalo.

Důvodem tak velkého počtu hříšníků je podle hejtmana Josefa Pavla (ODS) zřejmě to, že byly vloni změněny termíny.

„Zavedli jsme poprvé systém tří termínů v roce, do nichž musí příjemce grantu dotaci vyúčtovat. Platilo pro něj to nejbližší datum. Dříve byl termín jen jeden – konec roku,“ uvedl hejtman Pavel. Systém krajský úřad změnil proto, aby byl účetně přehlednější a kontrolovatelnější, aby se účetní přidělenými granty nezabývali najednou.

Pokuta pro hříšníka je ze strany kraje spíše symbolická. Každý z jednatřiceti subjektů zaplatí tisíc korun a nezáleží přitom na tom, o kolik dnů se zpozdil. „Žádost o odpuštění sankcí jsme nemohli akceptovat, neboť doba prodlení u některých subjektů je opravdu děsivá, jde třeba o 79, 73 či 52 dnů,“ vysvětlil hejtman.

Snad největším hříšníkem je organizátor Loketského kulturního léta, který se opozdil o 94 dnů, agentura Vlny, která vloni pořádala koncert Scorpions, se zpozdila o 73 dnů. Výjimkou není ani pořadatel Jazzfestu s 64 dny zpoždění, Bečovské slavnosti s 51 dny.

Pochybila však i Nadace Mezinárodního filmového festivalu, jejímž je karlovarský hejtman paradoxně sám členem. Zpozdila se o devět dnů.