Hory odpadků, přeplněné koše, zničená krajina, zchátralé a vydrancované budovy. To jsou témata, která fotoaparátem zvěčnilo čtrnáct studentů ze tří středních škol. Autoři těchto ekologických snímků se utkali v soutěži ´Co se mi nelíbí v Karlovarském kraji´.

Soutěž v dubnu vyhlásila karlovarská Střední zdravotnická škola a Vyšší zdravotnická škola. „S tímto nápadem přišli naši studenti. Proto jsme neváhali a tuto soutěž vyhlásili. Nakonec jsme vybírali z dvaceti sedmi snímků. Ty jsme rozdělili do tří tematických okruhů – nepořádek, zchátralé budovy a devastace krajiny,“ vysvětlila Eva Průchová, ředitelka školy. Podle ní se na fotografiích objevila zajímavá témata. „Byly tam například vyfocené odpadky rozházené kolem kontejnerů, snímky Jáchymova nebo některých ulic v Nejdku a také uhelná pánev. Nechyběl ani snímek hotelu Thermal,“ vyjmenovala Průchová.

Včera si na karlovarské radnici převzali cenu tři vítězové. Udělená byla i speciální cena Strany zelených. Prvním místo a výhru v podobě nového fotoaparátu si odnesl devatenáctiletý Jindřich Schmiedkunz, student karlovarské soukromé obchodní akademie. Ten do soutěže přihlásil tři snímky zchátralých budov. „Věnuji se spíše grafice, ale focení mě také baví. Zvažoval jsem, zda se mám přihlásit, ale nakonec jsem si vzpomněl na zajímavou zchátralou budovu,“ svěřil se student. „Z ocenění mám samozřejmě radost,“ dodal.

Snímky si bude moci prohlédnout i veřejnost. „Jednáme o tom, že bychom vystavili výtvory fotografů buď na karlovarském magistrátu, případně v budově Karlovarského kraje. Také v elektronické podobě budeme rozesílat fotky na další školy v kraji,“ přislíbila ředitelka pořádající školy.

Podle ní už škola plánuje i pokračování soutěže. „Určitě bychom ji chtěli zopakovat. Jestli zvolíme opět stejný námět, to ještě musíme projednat s našimi studenty,“ vysvětlila Průchová. „Myslím, že tyto fotografie mohou mít dopad i na širokou veřejnost. Bylo by příjemné, kdyby si lidé víc všímali životního prostředí,“ uzavřela ředitelka Průchová.