Hluk a rychlost projíždějících aut labutě nikterak nevyvedl z pohody. Trochu klidu jim přinesl až zásah hlídky ostrovských městských policistů, kteří dávali řidičům výrazně najevo, aby v tomto úseku sundali nohu z plynu.

„Labutí rodinku nevyvedlo z klidu ani troubení autobusu. Naopak. Samice začala svá mláďata chránit roztaženými křídly,“ popsala včerejší cestu do práce jedna z cestujících linky Karlovy Vary – Jáchymov. „Řidič musel dokonce kvůli ptákům zastavit. V provozu, který v danou chvíli panoval, by se jim jen těžko vyhýbal,“ doplnila.

O odchycení všech opeřenců se postarala Hana Šimková z azylového zařízení pro zvířata, Ostrovského Macíka.

Zřejmě už o víkendu se labutí rodinka vrátí zpátky na rybník. I když veterinář zjistil, že obě dospělé labutě jsou zraněné, jejich stav není nikterak vážný.

„Jedna má naražené křídlo, druhá nohu. Tato zranění se nejlépe zhojí na vodě,“ uvedla Hana Šimková z útulku pro zvířata Ostrovský Macík, která za pomoci kamaráda obě labutě odchytila. Záhadou podle jejích slov je, jak obě labutě ke zraněním přišly. „Kvůli mladým nemohly létat, a kdyby je srazilo auto, byla by zranění daleko vážnější,“ vysvětlila.

„Tento odchyt byl hodně náročný. Labutě jsme totiž honili v oraništi. Situaci navíc velmi komplikovala přítomnost mláďat, která mohli dospělí jedinci ve stresu ušlapat. Proto jsme nejdříve museli posbírat právě mladé,“ doplnila Šimková.

Na jaký rybník se celá rodinka vrátí, zatím není jasné. Na ten původní to určitě nebude, protože by se situace mohla opakovat. „Rozhodnutí je nyní na odboru životního prostředí ostrovské radnice,“ dodala Šimková.