Jako komparsisté v béčkovém filmu si nyní připadají primáři karlovarské nemocnice. Dojednaný scénář smlouvy, kterou s lékaři na čestné slovo a před svědky uzavřel hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel (ODS), se totiž rapidně mění. Primáři podle slibu sice vzali své rezignace zpět, kraj ovšem výběrová řízení na jejich posty nezastavil. Řízení končí 24. ledna, tedy v den konání mimořádného zastupitelstva kraje. A podle ověřených informací musejí i karlovarští primáři tato výběrová řízení absolvovat znovu. Navíc jim výkonný ředitel Jan Ferenc hodlá připravit nové smlouvy.

„Abdikace jsme stáhli jako projev dobré vůle a nyní jsme velmi zaskočeni. Je to pro nás rána pod pás. Jakoby hejtman chtěl spor o krajskou nemocnici dostat znovu na ulici. Proč?“ ptají se šokovaní lékaři. K uklidnění situace nepřispívají ani zprávy o novém složení dozorčí rady KKN, ve které až do včerejška zasedali hejtman Josef Pavel, jeho náměstci Jiří Mutinský (ODS), Petr Horký (ČSSD), starosta Chebu Jan Svoboda (ODS) a za zaměstnance nemocnice Tomáš Pospíšil a Hynek Bureš (abdikoval). Podle našich informací chce kraj do nové dozorčí rady jmenovat radního Jiřího Červenku (ODS) nebo Jana Zborníka (ODS).

Přestože hejtman prohlásil, že pokračování konkurzů není nic proti ničemu a nový zdravotní ředitel Stanislav Kubín může výběrová řízení na šestnáct primárátů zrušit, ten neskrýval překvapení, že kraj tak dosud neučinil. Kubín by totiž potřeboval souhlas výkonného ředitele KKN Jana Ference, představenstva i valné hromady, kterou tvoří rada kraje (sedm členů ODS a dva ČSSD).

Otázkou také zůstává, jak se v této situaci zachovají lékařské týmy a zdravotní sestry, které primáře podpořily podepsanými výpověďmi. 328 jich leží v advokátní úschově a budou staženy až po splnění všech bodů dohody, k nimž se hejtman Pavel džentlmensky zavázal.

Nejistotu lékařů zvýšilo i páteční výběrové řízení na nefrologickou péči pro karlovarský region, jehož součástí je oddělení hemodialýzy. Podle lékařů je toto zadání minimálně zvláštní. Zdravotní rada Joža Lokajíček vysvětlil, že tuto soutěž vypisuje a organizuje kraj na žádnost soukromého subjektu, a to podle zákona. Popře ovšem, že by šlo o pronájem dialyzy. „Záleží na tom, jak výherce uzavře smlouvu s pojišťovnami. Nakonec skutečně může provozovat všechno, tedy neforologii i hemodialýzu,“ dodal Lokajíček. Do výběrového řízení se přihlásily tři subjekty včetně karlovarské nemocnice.

Podle hejtmanova náměstka Petra Horkého pronájem hemodialýzy firmě Fresenius, s nímž přišlo nyní už odvolané představenstvo ještě se zástupci České zdravotní, dozorčí rada odložila. „Zažádali jsme o nové podklady, protože byly neúplné. Předpokládám ale, že se to znovu otevře,“ dodal Horký. Podle odborníků nyní záleží na tom, kdo od pojišťovny obdrží registraci na provozování nefrologie. „Šance má ten, kdo předloží doklad o tom, že má odborné lékaře, kvalitní přístroje a disponuje nebytovými prostory. To je jiný způsob, jak dialýzu pronajmout. A takto mohou skončit všechna životaschopná oddělení, která finančně sanují obory, které jsou nevýdělečné. Z nemocnice se pak stane torzo, kterého se je možné zbavit pod cenou,“ varovali před takto nastavenými pronájmy v nemocnici odborníci.

Kvůli nemocnici je nyní rozkol i v karlovarské ODS. S vedením strany sice primáři, ředitel Ferenc a Věra Procházková ze Sokolova v pondělí jednali, ovšem žádost členů ODS na svolání mimořádného politického klubu ignorovali. „Jsme stále součástí ODS a šokováni jsme tak i my. Karlovarské lékaře bychom určitě podpořili,“ uvedli.

Glosa: Pomsta primářům

Související:
Zdravotníci jdou do voleb (17.1.2008)
Vleklou krizi v nemocnici rozetnul kompromis (17.1.2008)