Asociace krajů se na včerejším jednání v Karlových Varech, kterého se kromě deseti hejtmanů zúčastnil také ministr zemědělství Petr Gandalovič a premiér Mirek Topolánek, shodla na tom, že je nutná lepší kontrola těžby dřeva.

Potvrdil to Evžen Tošenovský, předseda asociace a hejtman Moravskoslezského kraje. „Jsme s panem ministrem Gandalovičem zajedno. Shodli jsme se na tom, že bychom měli mít lepší informace o tom, kolik dřevní hmoty se v našich krajích vytěží a kam tento materiál putuje,“ vysvětlil Tošenovský.

Podle něj čeká kraje ještě celá řada jednání. „Na tuto potřebu jsme upozorňovali už delší dobu, ale nyní se skutečně začíná něco dít. Jednali jsme například s generálním ředitelem Lesů České republiky, od něhož během několika týdnů dostaneme podrobné informace. Je potřeba celou záležitost projednat tak, aby nám zkvalitnila možnosti a přístup k informacím a naše krajské inspektoráty měly dostatek impulzů,“ doplnil předseda asociace.

Podle něj ovšem tato změna nebude mít vliv na majetkové dělení lesů. „Jde pouze o snahu o zvýšení vlivu krajů v této problematice, která je podle našeho názoru nesmírně důležitá. Je podstatné, že to stejně vnímá i ministr zemědělství,“ doplnil Tošenovský.

Nutnost těchto kroků si uvědomuje i Josef Pavel, hejtman Karlovarského kraje. „Je rozhodně potřebné, abychom měli dostatek úplných informací o tom, kolik dřevní hmoty se v lesích vytěží a v jakém objemu směřují mimo kraj,“ informoval hejtman Pavel. Podle něj je důležité, aby v krajích zároveň dostatek dřeva zůstal. „To je také klíčová otázka. Rozhodně bychom tímto krokem nechtěli způsobit například rušení dřevařských závodů. Jde pouze o to, abychom zkvalitnili náš vliv na tuto problematiku,“ ujistil hejtman Karlovarského kraje.