Případ, kdy devatenáctiletý mladík na zadovské sjezdovce srazil sedmiletou holčičku, zřejmě skončí u soudu. Policisté mladíka podezírají ze spáchání trestného činu ublížení na draví z nedbalosti.

Podle Rudolfa Chlada, náčelníka Horské služby Krušné hory jsou postihy za nebezpečnou jízdu na sjezdovce nanejvýš žádoucí.

„S vývojem lyžařského vybavení a se stále dokonalejšími postupy při úpravě sjezdovek se jezdí čím dál rychleji. Zejména carvingové lyže a snowboardy svádějí k rychlé jízdě ve velkých obloucích. Na to ovšem nejsou české sjezdovky stavěné. Kapacita lyžařských vleků neodpovídá propustnosti sjezdovek, a podle toho to na nich také vypadá,“ míní Chlad.

Záchranáři horské služby přitom nemají na sjezdovkách prakticky žádné pravomoce. „Hlavně ani nechceme být policisty. Je nás málo a nedokáži si představit, že bychom ještě měli hlídat, zda někdo nejezdí nepřiměřeně nebezpečně,“ vysvětlil náčelník krušnohorských záchranářů.

Určitou formou prevence by podle Chladova názoru mohla být instalace kamer na nebezpečné úseky sjezdovek. „Kdyby lidé věděli, že je může někde zachytit monitorovací systém, mohlo by je to umravnit,“ doplnil.

Nejohroženější skupinou lyžařů jsou přitom hlavně děti. „Asi si umíte představit, co dokáže udělat hmota dospělého muže, který se pohybuje čtyřicetikilometrovou rychlostí s dětským tělíčkem. Lyžaři by si měli uvědomit fakt, že mohou čekat, že se dítě bude chovat na sjezdovce nepředvídatelně. Následky podobných střetů se pak dají srovnat s následky autonehod. Měli by proto vždy zvolnit, když před sebou uvidí dítě,“ dodal Chlad.