Pořídit si byt či dům je jistě snem většiny mladých lidí. Většina z nich si ovšem musí bydlení pořídit prostřednictvím hypotéky. To však s sebou přináší i řadu starostí.

Takové zkušenosti má například třiadvacetiletý Jan Košťálek z Karlových Varů.

„Chtěli jsme si s přítelkyní pořídit byt, ale ani jeden z nás jsme na to neměli dostatečný finanční obnos. Proto jsme se rozhodli uzavřít hypotéku,“ vylíčil Karlovarák. „Rozhodně bych ovšem k tomuto závěru nedospěl bez informací od finanční poradkyně, která mi doporučila, u které banky mám hypotéku uzavřít. Na vlastní pěst bych do toho asi nešel, protože bankovnictví příliš nerozumím,“ dodal Košťálek.

Podle něj mu hypotéka zajistila i opravu bytu. „Skutečně jsem díky tomu mohl domluvit zároveň hypotéku i na opravu bytu. Jediné, co mě na ní trápí, je to, že ji budu splácet třicet let. Také mě mrzí, že jsou banky v hypotékách vládci. Bankéři totiž vědí, že bez nich by si člověk bydlení nemohl v této situaci pořídit a tím pádem si mohou diktovat podmínky podle sebe. Člověk se tedy pak cítí jen jako loutka ve vleku nesmlouvavých bank. Jinak to ale bohužel nejde a ještě že je aspoň tato možnost,“ dodal.

Podobné zkušenosti má i pětatřicetiletá Miroslava Maxová z Ostrova. „Už jsme nechtěli bydlet po podnájmech, tak jsme se rozhodli pro tento krok. Proto jsme chtěli hypotéku. Rozhodně jsme s jejím uzavřením neotáleli, protože ceny nemovitostí jdou tak rychle nahoru, že každý den je drahý. Svého kroku nelitujeme, ale budeme splácet celý život, a to není úplně ideální stav,“ uvedla žena.

Hypotéky