„Není těžké být svůdná a krásná v osmnácti letech. Daleko těžší je udržet si šarm a krásu i ve zralém věku.“ Tímto citátem, jehož autorem je německý básník Johan Wolfgang Goethe, se už třetím rokem řídí organizátoři soutěže Eurobabička, která nepřímo navazuje na Miss babička. Druhé semifinálové kolo letošního klání se uskutečnilo v pátek v jáchymovsém kulturním domě.

„Do jáchymovského semifinálového kola se přihlásilo celkem jedenadvacet žen. Ne všechny však splňovaly kritéria soutěže,“ uvedl Vladimír Tauchman, organizátor Eurobabičky.

Podmínky pro účast v soutěži přitom nebyly nikterak složité. Přihlášená žena musela být předně babičkou, a musela být starší padesáti let.

„Z jedenadvaceti přihlášených jsme jich sedmnáct do semifinálového kola nepřipustili, protože právě tyto podmíny nesplňovaly,“ řekl Tauchman.

Na pódiu jáchymovského kulturního domu se proto nakonec představily čtyři odvážné – Pavla Strnadová, Ludmila Bednářová, Jarmila Novotná a Ludmila Švejdová.

Úskalími pěti soutěžních disciplín nakonec nejlépe proplula Ludmila Bednářová z Kunovic u Uherského Hradiště. Spolu s Jarmilou novotnou si vybojovala možnost soupeřit o titul Eurobabičky 2008 ve finále, které se podle organizátorů možná rovněž uskuteční v Jáchymově.

Organizátorům 'Eurobabičky' patří obdiv

Ludmila Bednářová se v pátek večer v jáchymovském kulturním domě stala vítězkou semfinálového kola letošního ročníku soutěže Eurobabička, kterou vyhlašuje stejnojmenný časopis. Krátce po vyhlášení vítězů nám poskytla krátký rozhovor.

Co říkáte obdobným soutěžím?
Organizátorům Eurobabičky patří obdiv, že uspořádali akci pro starší ženy. Myslím si, že z toho měly radost všechny soutěžící.

Musela jste absolvovat celkem pět soutěžních disciplín. Která pro vás byla tou nejtěžší?
Mluvit před diváky je vždy poměrně dost těžké. Jsme sice babičky, ale bereme to humorně. Neděláme z toho žádnou vědu.

V některých disciplínách, například v pantomimě či módní přehlídce, jste dominovala. Skoro to vypadá, jako byste už někdy podobnou soutěž absolvovala!
Nikdy jsem nesoutěžila, ale hodně si hraji s dětmi. A to je takový náboj.

Jste plná elánu. Jak to děláte?
Mám ráda dobré lidi, kteří dokáží dělat něco i pro druhé. A to mě dokáže nabít energií. Setkání s dobrými lidmi mě vždy potěší.

Měla jste před vstupem na pódium velkou trému?
Tu máte pokaždé, ale já to brala jako vždy s humorem. A jak říkám: Velice si vážím lidí, kteří pro nás tuto soutěž připravili.

Kolik máte vnoučat?
Pět. Tři kluky Honzíka, Dominika a Davídka, a dvě děvčátka Martinku a Lucinku.

Před soutěží jste prozradila, že máte dceru v zámoří. Jak často se tedy s vnoučátky vídáte?
Dceru mám sice v Americe, ale ta ještě děti nemá. Vnoučátka mám v České republice. Těším se ale, že jednou budu mít vnoučky i za velkou louží.

Kolik dětí jste vychovala?
Tři. Mám skvělé dva kluky a dceru. A mám radost, že jsou pracovití a hodní…

Co jste dělala před důchodem?
Pracovala jsem především v dělnických profesích. Pak řidička u charity, ošetřovatelka, skončila jsem jako prodavačka. Práce bylo hodně.

Na Karlovarsku jste poprvé?
Zdaleka ne. V Karlových Varech jsem prožila dětství. Nejsem sice rodačka, ale v Karlových Varech jsem měla tetu, u které jsem prožívala každé prázdniny. Takže se tady cítím velmi dobře.

Vítězstvím v semifinálovém kole jste si vybojovala účast ve finále Eurobabičky. Zúčastníte se ho?
To teď ještě nedokáži říct. Ještě si nejsem úplně jistá. Doma mě čeká spousta práce, velká zahrada, manžel… Třeba mě vůbec nepustí!

V semifinále jste ale zvládla všechno na výbornou. Nebyla by škoda vzdát finále?
To ještě nevím, protože doma je skutečně moc práce.

A my vám prostřednictvím několika snímků nabízíme pohled nejen na soutěž samotnou, ale i do zákulisí klání čiperných babiček.