Odvolání radní Nicole Dlouhé z občanského sdružení Naděje pro Jáchymov, jež s přehledem vyhrálo komunální volby, budí vášně a údajně narušuje rozvoj města. Na mimořádném jednání zastupitelstva je inicioval starosta Jaroslav Vondráček.

Další dva radní, Michal Krul a Petr Bohdálek, se na protest proti odvolání vzdali svých funkcí. „Není o čem diskutovat,“ prohlásil Vondráček na pravidelném setkání členů občanského sdružení Naděje pro Jáchymov. „Za svým rozhodnutím si stojím. S trojicí radních se koncepčně rozcházíme, každý máme jinou vizi o budoucnosti Jáchymova. Závažnější ovšem je, že jsme si přestali osobně důvěřovat,“ řekl starosta.

Jedním z důvodů pro odvolání radní Dlouhé, která se z jednání zastupitelstva, na němž přišla o funkci, omluvila, byl podle starostových slov fakt, že chodila na jednání rady nepřipravená.

„S tímto argumentem u mě neobstojíte. Osobně mohu vyjmenovat x případů, kdy jste na radu nebyli připraveni vy,“ zastal se odvolané Bohdálek. „Kdybyste o záměru Nicole odvolat informovali členy sdružení dříve, nemusel se problém tak vyhrotit,“ dodal.

Starosta také trojici dnes už bývalých radních vyčítá, že brzdili fungování rady. „Body, které by se daly projednat za pět minut, se kvůli připomínkám protahovaly na hodiny,“ konstatoval. „Radou neprošly i body, které byly předem dohodnuté,“ doplnil místostarosta Bronislav Grulich. Konkrétní případ, kdy se tak stalo, však nebyl schopen doložit.

„Mrzí mě, že si pět rozumných lidí neuvědomuje povinnost dosáhnout kompromisu. Protože tam, kde končí kompromis, začíná válka. A válka není politika, válka je svinstvo. Tady převládají osobní emoce,“ reagoval na vzrušenou debatu sdružení jeho člen Jaroslav Švihlík.

Členové Naděje pro Jáchymov chtěli vzniklou situaci řešit, a to dokonce velmi radikálně. Předseda Jaroslav Egert totiž navrhl zrušení sdružení. „Pro život na radnici už nemá význam. Teď už jenom klameme voliče,“ vysvětlil svůj přístup.

Jeho návrh, stejně jako návrh rozdělit sdružení na dvě samostatná, ovšem neprošel. Největší naději na úspěch tak měl návrh vyloučit ze sdružení šestici těch, kteří se „podepsali“ pod odvolání Dlouhé. „Nechme to vychladnout. Nikdo jsme u toho nebyl,“ apeloval na rozvášněné členy sdružení Švihlík.

I přes jeho prosbu se o vyloučení hlasovalo. Návrh ale neprošel, protože pro něj nehlasovala nadpoloviční většina účastníků úterního setkání. „Řešení tak budeme muset nechat až na lednové zasedání,“ komentoval výsledek předseda Egert.

Glosa ke článku: (Bez) Naděje