Klid před bouří a vyčkávání. Tak nyní vypadá situace v Karlovarské krajské nemocnici. Primáři, kteří v uplynulých týdnech vyjádřili svou velkou nespokojenost nad plánovanou optimalizací lůžek, nyní čekají, jak to dopadne s managementem nemocnice, tedy s Českou zdravotní. Ta má totiž smlouvu uzavřenou s Karlovarským krajem na vedení zdravotnického zařízení jen do konce letošního roku.

Jak vysvětlil náměstek hejtmana Petr Horký (ČSSD), smlouva nemůže být s Českou zdravotní prodloužena automaticky. O novém managamentu nemocnice tak musí rozhodnout výběrové řízení, které by mělo být vypsáno v nejbližších týdnech.

„Žádné protestní kroky v tuto chvíli nechystáme. Všichni nyní čekáme, co bude. Na vedení nemocnice bude vypsáno nové výběrové řízení. Dokonce jsem zaslechl, že by České zdravotní neměla být smlouva prodloužena,“ říká primář karlovarského chirurgického oddělení Stanislav Kubín, který věří, že po případném nástupu nového vedení nastanou změny k lepšímu. Zároveň vyvrátil zprávy, které se dostaly i k němu, že by měl rezignovat na post primáře chirurgie.

„Smlouva s Českou zdravotní je limitována do konce roku. Teprve teď budeme jednat o tom, jaké výběrové řízení vypíšeme,“ podotýká hejtman a zároveň člen dozorčí rady nemocnice Josef Pavel (ODS). „Nyní ještě nevíme, v jakém rozsahu bude, zda bude vyhlášeno na fyzickou osobu či firmu,“ doplňuje Horký.

Oba dva se shodují, že termín vyhlášení výběrového řízení zatím nemohou odhadovat. „Bude to ale určitě nejpozději v listopadu, abychom ho stihli vyhodnotit do konce roku,“ upřesňuje Pavel.

Podle něho podstatnou novinkou pro zklidnění situace v krajském zdravotnictví je jmenování garantů každého nemocničního oddělení. Garanti by pak měli společně s vedením nemocnice řešit její optimalizační kroky. „Představenstvo začátkem listopadu schválí seznam garantů. Na představenstvu bude také záležet, jaké optimalizační kroky představí,“ dodává Horký.