VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize v nemocnici graduje

KARLOVY VARY - Karlovarský hejtman už připustil, že některé požadavky lékařů jsou splnitelné.

9.1.2008
SDÍLEJ:

TAKHLE NE! Vrchní sestra Alena Lomogová diskutuje na snímku s novým členem představenstva, krajským radním Lubošem Orálkem.Foto: DENÍK/Petr Zahradníček

Co je podstatou sporu karlovarských primářů, z nichž většina rezignovala na své posty, s vedením Karlovarského kraje? Koncepce a budoucnost zdravotnictví v regionu. Karlovarský kraj nařizoval, diktoval a manažerům schvaloval kroky, s nimiž odborná lékařská veřejnost nesouhlasila. „Nikdo nás neposlouchal, nikdo se nás na nic neptal. Diskuze o těchto zásazích do zdravotnictví v kraji s námi nikdo nekonzultoval,“ vysvětlují dnes lékaři příčiny současné vzpoury v karlovarské nemocnici.

Krizi tak vyhrotilo totální selhání komunikace mezi Českou zdravotní, kterou kraj pověřil řízením všech tří sloučených nemocnic v kraji, a primáři, kteří měli na chod svých oddělní zcela odlišný názor. Přestože krajský úřad už s Českou zdravotní smlouvu pro tento rok neobnovil, zklidnit situaci se politikům už nepodařilo.

Nově zvolené vedení krajské nemocnice (KKN) primáři nepřijali a následovala jejich hromadná rezignace. Za primáře, s nimiž nové vedení jednalo stylem, buď budete poslouchat, nebo zmizte, se postavili lékaři a zdravotníci a pokud by všichni splnili hrozbu připravených výpovědí, prakticky všechna oddělení v karlovarské nemocnici by se zhroutila.

„Připravené výpovědi jenom dokládají naše zoufalství. Nechceme už abstraktní politické sliby. Primáři jasně formulovali požadavky a my nyní čekáme, jak na ně kraj zareaguje,“ uvedla vrchní sestra Alena Lomogová-Švabčíková. I ta na funkci už rezignovala.

Před kolapsem tak nyní stojí neurologie, interna, rentgenologie, chirurgie a další strategická oddělení v karlovarské nemocnici.

Kam až vše může dojít, to dokládají slova přednosty interny Jaroslava Žáka. „Vše vnímám velmi smutně z pozice přednosty, který rezignoval. Apeluji na všechny lékaře, aby setrvali v pracovních pozicích s ohledem na naše pacienty, na naše nemocné. Pokud by ale lékaři výpovědi skutečně podali, pak by interna v karlovarské nemocnici byla oddělením bývalým“.

Pokus ex post?

Pokud hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel (ODS) ještě minulý týden tvrdil, že vyhrocenou situaci v karlovarské nemocnici musí zvládnout nově zvolený management, v pondělí se už za primáři vydal osobně. Dvouhodinové jednání ale vedlo jenom k tomu, že kraj krizi o jeden týden oddálil.

„Navrhl jsem lékařům udělat za všemi spory tlustou čáru. Požádal jsem je, aby znovu dali šanci nově zvolenému řediteli Janu Ferencovi a o čas na připravované audity a nová výběrová řízení. Požádal jsem je o šanci pro nově zvolený management. Veřejnost je znepokojena a tato situace poškozuje dobré jméno karlovarské nemocnice,“ uvedl hejtman. Ten ovšem požadavky lékařů zatím odmítá. Ti chtějí, aby kraj rozdělil sloučené nemocnice znovu na tři části, tedy na samostatnou karlovarskou, sokolovskou a chebskou nemocnici. Zároveň požadují odstoupení nově zvolené předsedkyně představenstva Věry Procházkové a vypsání nového výběrového řízení na vedení karlovarské nemocnice.

„Není možné měnit nastavenou koncepci zdravotnictví v kraji a návrat o dva roky zpět. To by znamenalo seškrtat půl miliardy, kterou chceme do nemocnic investovat a přišli bychom i o 270 milionů z evropských programů, které máme zajištěny na vybavení nemocnic,“ vysvětlil hejtman. K odvolání Procházkové poznamenal, že problémy nehodlá personifikovat. „To se mi zdá nemravné, to není fér,“ uvedl.

„Nevím o tomto požadavku, nemohu na něj reagovat,“ řekla Procházková.

Ani lékaři nebyli závěry jednání s hejtmanem nadšeni. Spíše naopak.

„Cestu z bludného kruhu jsme zatím nenašli,“ shrnul chatrný výsledek Jaroslav Žák. „Nemůžeme se se závěry jednání ztotožnit. Dvouletá součinnost zfúzovaných nemocnic zkrachovala a ocitli jsme se v personálním a finančním marastu,“ dodal Stanislav Kubín, bývalý primář chirurgie. Jediné shody, které hejtman dosáhl, je tak stanovisko, že kraj bude s primáři dále jednat. Definitivní stanovisko by mělo padnout do čtrnácti dnů.

Virtuální propad?

Zatímco před dvěma lety hospodařila karlovarská nemocnice s vyrovnaným rozpočtem, po sloučení s Chebem a Sokolovem se ocitla spolu s nimi v padesátimilionovém propadu. „Jsou to jenom tři až čtyři procenta z celkového obratu společnosti. Je to podle vás hodně nebo málo?“ uvedl na dotaz, zda takové saldo neohrozí chod nemocnic, nově zvolený ředitel Kamil Kastner a šéf chebské nemocnice. Ten zároveň důrazně odmítl, že by chebská nemocnice předražovala nákupy léků na onkologii, které byly podle karlovarských primářů předraženy o osm milionů. V karlovarské nemocnici zase Česká zdravotní navýšila ceny materiálu na kardiologii o 21 milionů.

„To není pravda. Vše prokáží až audity, jejichž závěry zveřejníme, uvedli shodně členové představenstva KKN. „To mohu potvrdit. Pokud se někomu vina prokáže, budu trvat na přísných postizích,“ zdůraznil krajský radní Luboš Orálek (ODS), nový člen představenstva.

I když se krajská nemocnice topí v dluzích, stále vyplácí mzdu čtyřem členům České zdravotní. „Smlouva jí sice vypršela, jim však zaměstnanecký poměr skončí koncem ledna, “ vysvětil ředitel Jan Ferenc. Na dotaz, zda manažer David Hanzl obdrží od nemocnice zlatý padák, tedy šest měsíčních platů, ředitel uvedl, že i to je předmětem dalšího jednání.

„Na stejnou částku má ovšem nárok i bývalý ředitel Jiří Štefan,“ upozornil Ferenc.

Spanilá jízda

Pokud odstupující karlovarské primáře trápí fakt, že dokonané výpovědi lékařů a zdravotního personálu by mohly skutečně ohrozit chod nemocnice, představenstvo je přesvědčeno o tom, že nové zaměstnance získá snadno a rychle. Zatímco ředitel Ference začne objíždět nemocnice v republice a od těchto spanilých jízd si slibuje příliv nové lékařské krve, Věra Procházková se s lékaři zřejmě nehodlá mazlit vůbec. „Rezignace? To nejsou právní dokumenty. To je politická deklarace, na níž nebudeme brát zřetel. Nechte nás pracovat. Dnes se jdeme primářům představit a máme před sebou spousty práce,“ uvedla Procházková, která s řediteli Ferencem, Kastnerem a radním Orálkem čekala na pohovor s primáři téměř hodinu. Ti v tu dobu jednali s hejtmanem Pavlem.

Záležitost kraje

Situací v krajské nemocnici se včera zabývala i Rada města Karlovy Vary. Na žádném usnesením se ale nedohodla. „Tento problém je jednoznačně na kraji a my nemáme kompetence do něho zasahovat. To kraj tento stav způsobil svou neuvážeností a řekl bych i deletantismem. Nechápu, jak může výkonný ředitel nemocnice v televizi prohlásit, že se obrátí na fakultní nemocnice. Chce snad rozdávat válečné doktoráty jako ve Švejkovi?“ nechápal karlovarský radní, předseda okresního výboru ČSSD a lékař Václav Larva.

Glosa: Bitva za bitevní loď…
Komentář: Návratu k normálu nebo normalizace?

Související články:
Věra Procházková: Pacienti se problémů v krajské nemocnici určitě bát nemusejí
Klid není ani v Chebu
Starosta Horník: svolejme mimořádné zastupitelstvo
Karlovarská nemocnice v poločase rozpadu
Problémy ve zdravotnictví aneb: Malá rekapitulace…

9.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 000 Kč

Pomocní skladníci SKLADNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADNÍK/CE, Kontakt: p. Blažek Jaroslav MBA, e-mail: blazek@edengroup.cz, Místo výkonu práce: Mariánskolázeňská 25, Karlovy Vary. Pracoviště: Eden group a.s. - carlsbad plaza - 006, Mariánskolázeňská, č.p. 223, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Jaroslav Blažek, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení PRACOVNÍK V OBCHODĚ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRACOVNÍK V OBCHODĚ, Kontakt: Tram Nguyen, tel.: 602 484 848, e-mail: tramtro@seznam.cz, , Znalost vietnamského jazyka výhodou.. Pracoviště: Van dam truong - 001, Závodu míru, č.p. 77, 360 17 Karlovy Vary 17. Informace: Nguyen Tram, +420 602 484 848.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech MOBILNÍ UKLÍZEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: MOBILNÍ UKLÍZEČ, , Kontakt: POUZE pí Mendlová Monika, tel.: 725 870 882 (PO - PÁ 8:00 - 15:00hod), e-mail: mendlova@sezev-facility.cz, , Náplň práce:, - jedná se o vnitřní i vnější úklid nádražních budov, , Požadujeme:, - ŘP skupiny B aktivní řidič, pracovitost, spolehlivost, pečlivost, samostatnost, flexibilita. Pracoviště: Sežev facility s.r.o. - 000, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Monika Mendlová, +420 725 870 882.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 20 500 Kč

Stavební zámečníci ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 26880 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁMEČNÍK, , Kontakt: p. Jánský Vlastimil, tel.: 602127675 (6:00 - 15:00), e-mail: agrametal@cmail.cz, , Příprava výroby - dělení materiálu., Nabízíme stravování v místě; 13-tý plat., , Místo výkonu práce: Počerny 8, Karlovy Vary. Pracoviště: "agra-metal" společnost s ručením omezeným - oo2, 360 17 Karlovy Vary 17. Informace: Vlastimil Jánský, +420 602 127 675.


Bohuslav Sobotka.
AKTUALIZOVÁNO
10

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

Ilustrační foto.

Řidič si notně přihnul, sedl za volant a naboural dvě auta

Prodávali drogy u obchodního domu?

Ostrov – Dva sáčky s bílou krystalickou látkou o celkové váze 56 gramů a kolem stovky prázdných pytlíků objevili policisté v dodávce zaparkované před obchodním domem v Ostrově.

ON-LINE: Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí. 

Podle SUAS likvidace kalů z lagun nijak neohrozí životní prostředí

Karlovarský kraj - Tisíce tun kalů z ostravských ropných lagun budou likvidovány v tlakové plynárně Sokolovské uhelné (SUAS) ve Vřesové. Podle vyjádření těžební společnosti a také podle stanoviska společnosti AVE CZ, která laguny v Ostravě odstraňuje, nebude mít zvolený způsob likvidace kalů v plynárně žádný negativní vliv na životní prostředí.

V krajské nemocnici to opět vře, chybějí sestry i lůžka

Karlovarský kraj - Přestože se situace v Karlovarské krajské nemocnici (KKN) koncem roku zklidnila, problémy nyní znovu začínají eskalovat. A stížnosti jsou jako přes kopírák.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT