VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize v nemocnici graduje

KARLOVY VARY - Karlovarský hejtman už připustil, že některé požadavky lékařů jsou splnitelné.

9.1.2008
SDÍLEJ:

TAKHLE NE! Vrchní sestra Alena Lomogová diskutuje na snímku s novým členem představenstva, krajským radním Lubošem Orálkem.Foto: DENÍK/Petr Zahradníček

Co je podstatou sporu karlovarských primářů, z nichž většina rezignovala na své posty, s vedením Karlovarského kraje? Koncepce a budoucnost zdravotnictví v regionu. Karlovarský kraj nařizoval, diktoval a manažerům schvaloval kroky, s nimiž odborná lékařská veřejnost nesouhlasila. „Nikdo nás neposlouchal, nikdo se nás na nic neptal. Diskuze o těchto zásazích do zdravotnictví v kraji s námi nikdo nekonzultoval,“ vysvětlují dnes lékaři příčiny současné vzpoury v karlovarské nemocnici.

Krizi tak vyhrotilo totální selhání komunikace mezi Českou zdravotní, kterou kraj pověřil řízením všech tří sloučených nemocnic v kraji, a primáři, kteří měli na chod svých oddělní zcela odlišný názor. Přestože krajský úřad už s Českou zdravotní smlouvu pro tento rok neobnovil, zklidnit situaci se politikům už nepodařilo.

Nově zvolené vedení krajské nemocnice (KKN) primáři nepřijali a následovala jejich hromadná rezignace. Za primáře, s nimiž nové vedení jednalo stylem, buď budete poslouchat, nebo zmizte, se postavili lékaři a zdravotníci a pokud by všichni splnili hrozbu připravených výpovědí, prakticky všechna oddělení v karlovarské nemocnici by se zhroutila.

„Připravené výpovědi jenom dokládají naše zoufalství. Nechceme už abstraktní politické sliby. Primáři jasně formulovali požadavky a my nyní čekáme, jak na ně kraj zareaguje,“ uvedla vrchní sestra Alena Lomogová-Švabčíková. I ta na funkci už rezignovala.

Před kolapsem tak nyní stojí neurologie, interna, rentgenologie, chirurgie a další strategická oddělení v karlovarské nemocnici.

Kam až vše může dojít, to dokládají slova přednosty interny Jaroslava Žáka. „Vše vnímám velmi smutně z pozice přednosty, který rezignoval. Apeluji na všechny lékaře, aby setrvali v pracovních pozicích s ohledem na naše pacienty, na naše nemocné. Pokud by ale lékaři výpovědi skutečně podali, pak by interna v karlovarské nemocnici byla oddělením bývalým“.

Pokus ex post?

Pokud hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel (ODS) ještě minulý týden tvrdil, že vyhrocenou situaci v karlovarské nemocnici musí zvládnout nově zvolený management, v pondělí se už za primáři vydal osobně. Dvouhodinové jednání ale vedlo jenom k tomu, že kraj krizi o jeden týden oddálil.

„Navrhl jsem lékařům udělat za všemi spory tlustou čáru. Požádal jsem je, aby znovu dali šanci nově zvolenému řediteli Janu Ferencovi a o čas na připravované audity a nová výběrová řízení. Požádal jsem je o šanci pro nově zvolený management. Veřejnost je znepokojena a tato situace poškozuje dobré jméno karlovarské nemocnice,“ uvedl hejtman. Ten ovšem požadavky lékařů zatím odmítá. Ti chtějí, aby kraj rozdělil sloučené nemocnice znovu na tři části, tedy na samostatnou karlovarskou, sokolovskou a chebskou nemocnici. Zároveň požadují odstoupení nově zvolené předsedkyně představenstva Věry Procházkové a vypsání nového výběrového řízení na vedení karlovarské nemocnice.

„Není možné měnit nastavenou koncepci zdravotnictví v kraji a návrat o dva roky zpět. To by znamenalo seškrtat půl miliardy, kterou chceme do nemocnic investovat a přišli bychom i o 270 milionů z evropských programů, které máme zajištěny na vybavení nemocnic,“ vysvětlil hejtman. K odvolání Procházkové poznamenal, že problémy nehodlá personifikovat. „To se mi zdá nemravné, to není fér,“ uvedl.

„Nevím o tomto požadavku, nemohu na něj reagovat,“ řekla Procházková.

Ani lékaři nebyli závěry jednání s hejtmanem nadšeni. Spíše naopak.

„Cestu z bludného kruhu jsme zatím nenašli,“ shrnul chatrný výsledek Jaroslav Žák. „Nemůžeme se se závěry jednání ztotožnit. Dvouletá součinnost zfúzovaných nemocnic zkrachovala a ocitli jsme se v personálním a finančním marastu,“ dodal Stanislav Kubín, bývalý primář chirurgie. Jediné shody, které hejtman dosáhl, je tak stanovisko, že kraj bude s primáři dále jednat. Definitivní stanovisko by mělo padnout do čtrnácti dnů.

Virtuální propad?

Zatímco před dvěma lety hospodařila karlovarská nemocnice s vyrovnaným rozpočtem, po sloučení s Chebem a Sokolovem se ocitla spolu s nimi v padesátimilionovém propadu. „Jsou to jenom tři až čtyři procenta z celkového obratu společnosti. Je to podle vás hodně nebo málo?“ uvedl na dotaz, zda takové saldo neohrozí chod nemocnic, nově zvolený ředitel Kamil Kastner a šéf chebské nemocnice. Ten zároveň důrazně odmítl, že by chebská nemocnice předražovala nákupy léků na onkologii, které byly podle karlovarských primářů předraženy o osm milionů. V karlovarské nemocnici zase Česká zdravotní navýšila ceny materiálu na kardiologii o 21 milionů.

„To není pravda. Vše prokáží až audity, jejichž závěry zveřejníme, uvedli shodně členové představenstva KKN. „To mohu potvrdit. Pokud se někomu vina prokáže, budu trvat na přísných postizích,“ zdůraznil krajský radní Luboš Orálek (ODS), nový člen představenstva.

I když se krajská nemocnice topí v dluzích, stále vyplácí mzdu čtyřem členům České zdravotní. „Smlouva jí sice vypršela, jim však zaměstnanecký poměr skončí koncem ledna, “ vysvětil ředitel Jan Ferenc. Na dotaz, zda manažer David Hanzl obdrží od nemocnice zlatý padák, tedy šest měsíčních platů, ředitel uvedl, že i to je předmětem dalšího jednání.

„Na stejnou částku má ovšem nárok i bývalý ředitel Jiří Štefan,“ upozornil Ferenc.

Spanilá jízda

Pokud odstupující karlovarské primáře trápí fakt, že dokonané výpovědi lékařů a zdravotního personálu by mohly skutečně ohrozit chod nemocnice, představenstvo je přesvědčeno o tom, že nové zaměstnance získá snadno a rychle. Zatímco ředitel Ference začne objíždět nemocnice v republice a od těchto spanilých jízd si slibuje příliv nové lékařské krve, Věra Procházková se s lékaři zřejmě nehodlá mazlit vůbec. „Rezignace? To nejsou právní dokumenty. To je politická deklarace, na níž nebudeme brát zřetel. Nechte nás pracovat. Dnes se jdeme primářům představit a máme před sebou spousty práce,“ uvedla Procházková, která s řediteli Ferencem, Kastnerem a radním Orálkem čekala na pohovor s primáři téměř hodinu. Ti v tu dobu jednali s hejtmanem Pavlem.

Záležitost kraje

Situací v krajské nemocnici se včera zabývala i Rada města Karlovy Vary. Na žádném usnesením se ale nedohodla. „Tento problém je jednoznačně na kraji a my nemáme kompetence do něho zasahovat. To kraj tento stav způsobil svou neuvážeností a řekl bych i deletantismem. Nechápu, jak může výkonný ředitel nemocnice v televizi prohlásit, že se obrátí na fakultní nemocnice. Chce snad rozdávat válečné doktoráty jako ve Švejkovi?“ nechápal karlovarský radní, předseda okresního výboru ČSSD a lékař Václav Larva.

Glosa: Bitva za bitevní loď…
Komentář: Návratu k normálu nebo normalizace?

Související články:
Věra Procházková: Pacienti se problémů v krajské nemocnici určitě bát nemusejí
Klid není ani v Chebu
Starosta Horník: svolejme mimořádné zastupitelstvo
Karlovarská nemocnice v poločase rozpadu
Problémy ve zdravotnictví aneb: Malá rekapitulace…

9.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači drogistického zboží, kosmetiky PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODAVAČ/KA, Kontakt: pí Demková Michaela, tel.: 735750410 (7:00 - 15:00), e-mail: director@bohemia-lazne.cz, luzicka@bohemia-lazne.cz, - předpoklady pro týmovou spolupráci, samostatnost a spolehlivost, - udržování pořádku a čistoty na pracovišti, - uživatelská znalost práce na PC (ABRA), - znalost RJ, NJ a AJ výhodou, Uvedená mzda + prémie a ostatní příplatky, Nabízíme 5 týdnu dovolené, podnikové stravování.. Pracoviště: Bohemia - lázně a. s. - oo1, Sadová, č.p. 800, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Michaela Demková, +420 735 750 410.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 85 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech UMÝVAČ/KA NÁDOBÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: UMÝVAČ/KA NÁDOBÍ, Kontakt: pí Honzáková Markéta, tel.: 353 102 132 (Od pondělí do pátku 9:00 - 15:00 hodin), e-mail: marketa.honzakova@viennahouse.com, Požadujeme:, - základní vzdělání, - zdravotní průkaz - podmínkou, - spolehlivost, flexibilita, - výpis z rejstříku trestu, Náplň práce:, - řádně mýt nádobí - veškeré černé i bílé, - nádobí ukládat do regálů k tomu určených, tyto regály udržovat v čistotě, - dbát na čistotu pracoviště - chodby, umývárna bílého i černého nádobí, kuchyně, - důkladně mýt příbory na jednotlivá střediska, - připravovat zeleninu a brambory pro potřeby kuchyně, Nabízíme:, - stravování zdarma, pololetní prémie, příspěvek na oblečení, atd... Pracoviště: Balnex 1, a.s. - vienna house dvořák - 001, Nová louka, č.p. 2053, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Markéta Honzáková, +420 353 102 132,720 744 825.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 17 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ, , Kontakt: pí Soňa Halberštátová, tel.: 352 511 100 (od 8:00 do 16:00h), , Požadujeme:, - řidičský průkaz skupiny B, - platný profesní průkaz nebo řidičský průkaz skupiny B+ platný průkaz řidiče taxislužby, - čistý trestní rejstřík, , Místo výkonu práce: Sadová 5/800,360 01 Karlovy Vary. Pracoviště: Bohemia - lázně a. s. - oo1, Sadová, č.p. 800, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Soňa Halberštátová, +420 352 511 100.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 15 500 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních RECEPČNÍ NOČNÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: RECEPČNÍ NOČNÍ, Kontakt: pí Konyová Barbora, tel.: 352511111 (7:30 - 16:00), e-mail: reception@bohemia-lazne.cz, Pracovní doba: 19.00 - 7.00 hod., - odpovídá zejména za řádný chod činností hotelové recepce, - práce na PC ( program DENEP), - přejímá hmotnou odpovědnost za předměty svěřené k vyúčtování , - předpokládá se bezúhonnost, zvýšená míra odpovědnosti, svědomitosti, spolehlivosti a asertivity při styku s hosty, - znalost jazyka NJ, RJ a AJ výhodou, Uvedena mzda + prémie a ostatní příplatky., Dovolená 5 týdnu, podnikové stravování.. Pracoviště: Bohemia - lázně a. s. - oo1, Sadová, č.p. 800, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Barbora Konyová, +420 352 511 111.


Primáře Pracoviště léčby bolesti Josef Trnka.

Odborníci v Sokolově léčí konopím pětici vážně nemocných pacientů

Ilustrační foto

Před drogami varují na kolech

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Řidič dodávky vyjel na silnici s autem přetíženým o dvě tuny

Karlovarsko – Že na auto není možné naložit cokoliv a je třeba dodržovat předepsané zatížení bylo patrně úplně jedno řidiči nákladní dodávky Iveco.

Popelnice jsou různé, ovšem Boží Dar vlastní křišťálovou

Boží Dar - Popelnice na odpadky jsou obvykle nepříliš vzhledné nádoby s jasně danou úlohou. Ovšem mohou být i výjimečné, a jednu takovou vlastní krušnohorské městečko Boží Dar.

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT