VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize v nemocnici graduje

KARLOVY VARY - Karlovarský hejtman už připustil, že některé požadavky lékařů jsou splnitelné.

9.1.2008
SDÍLEJ:

TAKHLE NE! Vrchní sestra Alena Lomogová diskutuje na snímku s novým členem představenstva, krajským radním Lubošem Orálkem.Foto: DENÍK/Petr Zahradníček

Co je podstatou sporu karlovarských primářů, z nichž většina rezignovala na své posty, s vedením Karlovarského kraje? Koncepce a budoucnost zdravotnictví v regionu. Karlovarský kraj nařizoval, diktoval a manažerům schvaloval kroky, s nimiž odborná lékařská veřejnost nesouhlasila. „Nikdo nás neposlouchal, nikdo se nás na nic neptal. Diskuze o těchto zásazích do zdravotnictví v kraji s námi nikdo nekonzultoval,“ vysvětlují dnes lékaři příčiny současné vzpoury v karlovarské nemocnici.

Krizi tak vyhrotilo totální selhání komunikace mezi Českou zdravotní, kterou kraj pověřil řízením všech tří sloučených nemocnic v kraji, a primáři, kteří měli na chod svých oddělní zcela odlišný názor. Přestože krajský úřad už s Českou zdravotní smlouvu pro tento rok neobnovil, zklidnit situaci se politikům už nepodařilo.

Nově zvolené vedení krajské nemocnice (KKN) primáři nepřijali a následovala jejich hromadná rezignace. Za primáře, s nimiž nové vedení jednalo stylem, buď budete poslouchat, nebo zmizte, se postavili lékaři a zdravotníci a pokud by všichni splnili hrozbu připravených výpovědí, prakticky všechna oddělení v karlovarské nemocnici by se zhroutila.

„Připravené výpovědi jenom dokládají naše zoufalství. Nechceme už abstraktní politické sliby. Primáři jasně formulovali požadavky a my nyní čekáme, jak na ně kraj zareaguje,“ uvedla vrchní sestra Alena Lomogová-Švabčíková. I ta na funkci už rezignovala.

Před kolapsem tak nyní stojí neurologie, interna, rentgenologie, chirurgie a další strategická oddělení v karlovarské nemocnici.

Kam až vše může dojít, to dokládají slova přednosty interny Jaroslava Žáka. „Vše vnímám velmi smutně z pozice přednosty, který rezignoval. Apeluji na všechny lékaře, aby setrvali v pracovních pozicích s ohledem na naše pacienty, na naše nemocné. Pokud by ale lékaři výpovědi skutečně podali, pak by interna v karlovarské nemocnici byla oddělením bývalým“.

Pokus ex post?

Pokud hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel (ODS) ještě minulý týden tvrdil, že vyhrocenou situaci v karlovarské nemocnici musí zvládnout nově zvolený management, v pondělí se už za primáři vydal osobně. Dvouhodinové jednání ale vedlo jenom k tomu, že kraj krizi o jeden týden oddálil.

„Navrhl jsem lékařům udělat za všemi spory tlustou čáru. Požádal jsem je, aby znovu dali šanci nově zvolenému řediteli Janu Ferencovi a o čas na připravované audity a nová výběrová řízení. Požádal jsem je o šanci pro nově zvolený management. Veřejnost je znepokojena a tato situace poškozuje dobré jméno karlovarské nemocnice,“ uvedl hejtman. Ten ovšem požadavky lékařů zatím odmítá. Ti chtějí, aby kraj rozdělil sloučené nemocnice znovu na tři části, tedy na samostatnou karlovarskou, sokolovskou a chebskou nemocnici. Zároveň požadují odstoupení nově zvolené předsedkyně představenstva Věry Procházkové a vypsání nového výběrového řízení na vedení karlovarské nemocnice.

„Není možné měnit nastavenou koncepci zdravotnictví v kraji a návrat o dva roky zpět. To by znamenalo seškrtat půl miliardy, kterou chceme do nemocnic investovat a přišli bychom i o 270 milionů z evropských programů, které máme zajištěny na vybavení nemocnic,“ vysvětlil hejtman. K odvolání Procházkové poznamenal, že problémy nehodlá personifikovat. „To se mi zdá nemravné, to není fér,“ uvedl.

„Nevím o tomto požadavku, nemohu na něj reagovat,“ řekla Procházková.

Ani lékaři nebyli závěry jednání s hejtmanem nadšeni. Spíše naopak.

„Cestu z bludného kruhu jsme zatím nenašli,“ shrnul chatrný výsledek Jaroslav Žák. „Nemůžeme se se závěry jednání ztotožnit. Dvouletá součinnost zfúzovaných nemocnic zkrachovala a ocitli jsme se v personálním a finančním marastu,“ dodal Stanislav Kubín, bývalý primář chirurgie. Jediné shody, které hejtman dosáhl, je tak stanovisko, že kraj bude s primáři dále jednat. Definitivní stanovisko by mělo padnout do čtrnácti dnů.

Virtuální propad?

Zatímco před dvěma lety hospodařila karlovarská nemocnice s vyrovnaným rozpočtem, po sloučení s Chebem a Sokolovem se ocitla spolu s nimi v padesátimilionovém propadu. „Jsou to jenom tři až čtyři procenta z celkového obratu společnosti. Je to podle vás hodně nebo málo?“ uvedl na dotaz, zda takové saldo neohrozí chod nemocnic, nově zvolený ředitel Kamil Kastner a šéf chebské nemocnice. Ten zároveň důrazně odmítl, že by chebská nemocnice předražovala nákupy léků na onkologii, které byly podle karlovarských primářů předraženy o osm milionů. V karlovarské nemocnici zase Česká zdravotní navýšila ceny materiálu na kardiologii o 21 milionů.

„To není pravda. Vše prokáží až audity, jejichž závěry zveřejníme, uvedli shodně členové představenstva KKN. „To mohu potvrdit. Pokud se někomu vina prokáže, budu trvat na přísných postizích,“ zdůraznil krajský radní Luboš Orálek (ODS), nový člen představenstva.

I když se krajská nemocnice topí v dluzích, stále vyplácí mzdu čtyřem členům České zdravotní. „Smlouva jí sice vypršela, jim však zaměstnanecký poměr skončí koncem ledna, “ vysvětil ředitel Jan Ferenc. Na dotaz, zda manažer David Hanzl obdrží od nemocnice zlatý padák, tedy šest měsíčních platů, ředitel uvedl, že i to je předmětem dalšího jednání.

„Na stejnou částku má ovšem nárok i bývalý ředitel Jiří Štefan,“ upozornil Ferenc.

Spanilá jízda

Pokud odstupující karlovarské primáře trápí fakt, že dokonané výpovědi lékařů a zdravotního personálu by mohly skutečně ohrozit chod nemocnice, představenstvo je přesvědčeno o tom, že nové zaměstnance získá snadno a rychle. Zatímco ředitel Ference začne objíždět nemocnice v republice a od těchto spanilých jízd si slibuje příliv nové lékařské krve, Věra Procházková se s lékaři zřejmě nehodlá mazlit vůbec. „Rezignace? To nejsou právní dokumenty. To je politická deklarace, na níž nebudeme brát zřetel. Nechte nás pracovat. Dnes se jdeme primářům představit a máme před sebou spousty práce,“ uvedla Procházková, která s řediteli Ferencem, Kastnerem a radním Orálkem čekala na pohovor s primáři téměř hodinu. Ti v tu dobu jednali s hejtmanem Pavlem.

Záležitost kraje

Situací v krajské nemocnici se včera zabývala i Rada města Karlovy Vary. Na žádném usnesením se ale nedohodla. „Tento problém je jednoznačně na kraji a my nemáme kompetence do něho zasahovat. To kraj tento stav způsobil svou neuvážeností a řekl bych i deletantismem. Nechápu, jak může výkonný ředitel nemocnice v televizi prohlásit, že se obrátí na fakultní nemocnice. Chce snad rozdávat válečné doktoráty jako ve Švejkovi?“ nechápal karlovarský radní, předseda okresního výboru ČSSD a lékař Václav Larva.

Glosa: Bitva za bitevní loď…
Komentář: Návratu k normálu nebo normalizace?

Související články:
Věra Procházková: Pacienti se problémů v krajské nemocnici určitě bát nemusejí
Klid není ani v Chebu
Starosta Horník: svolejme mimořádné zastupitelstvo
Karlovarská nemocnice v poločase rozpadu
Problémy ve zdravotnictví aneb: Malá rekapitulace…

9.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 20 000 Kč Specialisté v oblasti marketingu SALES AND MARKETING MANAGER. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT: , telefonicky 353206405, e-mailem HR@imperial-group.cz , , Imperial Karlovy Vary a.s., významná česká lázeňská hotelová společnost působící v Karlových Varech, hledá pro Spa Resort Sanssouci nového spolupracovníka nebo spolupracovnici na pozici , , SALES AND MARKETING MANAGER / KA , , POŽADUJEME:, * SŠ vzdělání, VŠ výhodou - obor marketing a obchod,, * alespoň 3 roky praxe v oboru, praxe v oblasti cestovního ruchu výhodou, , * velmi dobrá znalost PC, MS Office,, * komunikační znalost RJ, NJ a AJ,, * komunikační a prezentační dovednosti, kreativitu a tvůrčí myšlení, samostatnost a systematičnost,, * loajalitu a týmového ducha,, * odolnost vůči stresu,asertivitu, schopnost definovat a řešit problémy, , NABÍZÍME:, * zajímavé mzdové ohodnocení - MZDA DOHODOU!, , * placené zdravotní volno "Sick Days", * mobilní telefon a notebook, * zaměstnanecké benefity (např. Multisport karta multisport.cz, zvýhodněné mobilní volání, zaměstnanecké plavání zdarma, slevy na produkty a služby partnerů...) , , NÁPLŇ PRÁCE:, * plánuje a realizuje obchodní a marketingový plán,, * komunikuje s obchodními partnery a klienty,, * realizuje aktivity pro zvýšení prodeje,, * připravuje a realizuje marketingové strategie prodeje nových produktů,, * vyhledává příležitosti na trhu, , * zjišťuje požadavky zákazníků atd., , Místo výkonu práce: Spa Resort Sanssouci. Pracoviště: Imperial karlovy vary a. s. - 000, U Imperiálu, č.p. 7, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Petra Pelíšková, +420 353 206 405. Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 32 000 Kč Specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií Prodejce/kyně informačních a komunikačních technologií specialista/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodejce/kyně konzultant/ka pro prodejnu T-Mobile v Ostrově. Aktivní nabídka a prodej stávajícím i potencionálním zákazníkům spol. T-Mobile na prodejně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Pracovní doba: PO-PÁ 9-17 hod.SO 9-12 hod. Požadujeme min. SŠ vzdělání s maturitou, obchodní vystupování, komunikativnost, aktivní prodej, příjemný vzhled, znalost práce na PC, zodpovědnost, ochota učit se novým věcem, loajalita. Kontakt pro zájemce: POUZE e-mailem, zájemci zašlou životopis a motivační dopis na e-mail: xercom@xercom.cz. Pracoviště: Xercom s.r.o. -006, Brigádnická, č.p. 709, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: Kabelák, . Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 42 000 Kč Mechanici klimatizací a chladicích zařízení OPRAVÁŘ CHLADICÍCH ZAŘÍZENÍ A KLIMATIZACE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OPRAVÁŘ CHLADICÍCH ZAŘÍZENÍ A KLIMATIZACE, Kontakt: p. Holub Ondřej, e-mail: jana@chladicispolecnost.cz, Prvotní kontakt e-mailem., Požadujeme:, - vyučen v oboru, - Osvědčení dle vyhl. 50/78 Sb., - organizační a komunikační schopnosti, - samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost a ochota učit se novým věcem, - výpis z rejstříku trestu, - řidičský průkaz skupiny B, , Pracovní doba: 8:0 - 16:30, , Místo výkonu práce: Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Středočeský kraj, Praha a okolí. Pracoviště: Chladící společnost cz s.r.o. - karlovy vary, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Ondřej Holub, . Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZEDNÍK, Kontakt: pí Hauserová Radka, tel.: 702 120 877 (9:00 - 14:00 hod), e-mail: konopa@konopav.cz, S doporučenkou na adresu Dolní 98, Dalovice, Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou. Práce na stavbě rodiných domů a jiných objektů.. Pracoviště: Konopa vladimír s.r.o. - 003, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Radka Hauserová, +420 702 120 877.

Ilustrační snímek

Rehabilitační klinika usnadní lidem návrat do života

V Chodově se lidé nadýchali kouře z dýmovnice.

V Oloví hořel dům, v Chodově se lidé nadýchali dýmovnice

Město přitvrdí v boji proti drogám

Chodov – Drogy jsou velký problém i v Chodově. Zejména v některých lokalitách se nachází větší počet osob, které drogu vyhledávají, je zde problém s distribucí i prodejem drog.

Pokles obyvatel v kraji se nedaří zastavit. Lidí ubývá od roku 2009

Karlovarský kraj - Dříve za to mohlo především stěhování, teď je to více zemřelých než narozených. Ať tak či onak, výsledkem je, že v Karlovarském kraji za první pololetí letošního roku opět ubylo obyvatel.

Policisté dopadli drzého bytaře, když ukládal lup do auta

Karlovy Vary – Sérii vloupání do bytu po celém Karlovarském kraji má na svědomí dvaapadesátiletý muž, kterého dopadla policie.

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT