VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyléčí kraj krizi nemocnice?

KARLOVARSKÝ KRAJ - Klíčové rozhodnutí padne zřejmě až 24. ledna na mimořádném jednání krajského zastupitelstva.

16.1.2008 2
SDÍLEJ:

VÝPOVĚDNÍ ULTIMÁTUM. 263 zdravotníků je odhodláno odejít, kraj může situaci zvrátit.Foto: DENÍK/Silvie Risová

Hrozba hromadné výpovědi primářů, lékařů a zdravotníků z karlovarské nemocnice trvá a nic se nemění ani na připraveném scénáři protestních akcí. Nespokojení lékaři se totiž s hejtmanem Karlovarského kraje Josefem Pavlem na možném zklidnění situace nedohodli, a to i přes to, že obě strany v posledních hodinách spolu intenzivně komunikují.

Určitým pokrokem ve vývoji krize v karlovarské nemocnici je skutečnost, že nejenom lékaři, ale už i hejtman, považují situaci za velmi vážnou a hledají se kompromisy. Podle našich informací se ale nepodařilo najít oboustranně akceptovatelný průsečík.

„Byli jsme už blízko, v něčem jsme ustoupili, ale k finální dohodě nakonec nedošlo,“ komentoval jednání s hejtmanem odstupující primář Stanislav Kubín. Důvod je stejný – personální obsazení v orgánech společnosti v neprospěch karlovarských zástupců, kteří tak nemohou zásadně ovlivnit další vývoj své nemocnice.

Co krizi v karlovarské nemocnici vyvolalo? První nespokojenost začala u lékařů sloučením nemocnic v Karlových Varech, Sokolově a Chebu v jednu krajskou organizaci (KKN). Potom následovala špatná správa a hospodaření KKN s propadem v řádu desítek milionů způsobeným Českou zdravotní. V neposlední řadě to byla nekompetentnost a mizerná komunikace orgánů a managementu společnosti s primáři.

Posledním „hřebíkem do rakve“ bylo rozčarování nad výsledkem výběrového řízení na posty ředitelů a složení nového představenstva a dozorčí rady KKN v závěru loňského roku. Následné jmenování ředitelky sokolovské nemocnice Věry Procházkové předsedkyní představenstva KKN, když ve výběrovém řízení na post zdravotního ředitele prohrála s primářem Kubínem, pak nelze označit jinak, než za políček do tváře nespokojeným primářům.

O co nyní jde? Nově jmenované vedení KKN v čele s výkonným ředitelem Janem Ferencem a předsedkyní představenstva Procházkovou se snaží silou své moci a za politické podpory krajského vedení „nastolit v nemocnici pořádek“. Proti stojí takřka tři sta výpovědí zaměstnanců a tedy hrozba kolapsu karlovarské nemocnice.

Při dosavadním neúspěchu zákulisních vyjednávání se zdá, že o dalším osudu krize rozhodne mimořádné jednání zastupitelů Karlovarského kraje. „Svolal jsem jej na 24. ledna od 16 hodin, tedy na den, kdy dopoledne proběhne řádné jednání. Zastupitelé by tak neměli mít problém s účastí na tom mimořádném,“ uvedl hejtman Pavel. Opoziční zastupitelé (SNK ED a KSČM) dopředu deklarují podporu lékařům. ČSSD, která tvoří krajskou vládní koalici s ODS, je nově vázána stranickým usnesením podpořit zdravotníky. Otázkou ale je, jak se v případě hlasování zachovají náměstci Horký a Behenský, když už byli oba „odstřeleni“ z připravované kandidátky ČSSD pro krajské volby na nevolitelná místa. Jak zareagují lidovci, je velká neznámá, stejně, jako hlasování konkrétních zastupitelů z ODS.

Jedno je ale jisté – na stole leží problém, který hýbe celým krajem. Nechť tedy krajská politická reprezentace ukáže, jak jej vyřeší. Volby se blíží a rozhodování v krizových situacích vydá za víc, než nákladné volební kampaně a sliby na billboardech.

Nový vývoj situace

Ve středu 16. ledna došlo podle neoficiálních informací ve večerních hodinách k několika zásadním změnám ve vývoji situace kolem Karlovarské krajské nemocnice. Po dlouhém vyjednávání mezi primáři a krajským hejtmanem Josefem Pavlem nakonec došlo ke shodě a bylo ustanoveno nové složení představenstva.

Předsedou se stane Jiří Fojtík, dosavadní ekonom nemocnice, Jan Ferenc zůstane výkonným ředitelem a třetím členem představenstva a zástupcem kraje bude Lubomír Orálek. Post zdravotního ředitele KKN přijal primář Stanislav Kubín.

V 19:57 hodin se potom v redakční e–mailové schránce objevilo následující prohlášení:
Na základě posledního vývoje politických jednání oznamuji, že odstupuji z pozice předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice, a.s.,
a funkci zdravotní ředitelky společnosti nepřijímám.
MUDr. Věra Procházková, ředitelka nemocnice v Sokolově.

Glosa: Kudy z bramboračky?

Krize krajského zdravotnictví:
Dodávku léků do nemocnice prý řídila Česká zdravotní (16.1.2008)
Z karlovarské nemocnice chce odejít přes dvě stě padesát lidí (15.1.2008)
Hejtman Pavel: Skutečné důvody protestů karlovarských primářů (15.1.2008)
Davy lidí bojovaly za nemocnici (10.1.2008)

16.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek

Na univerzitě přednášejí odborníci seniorům o zdraví. Zájem je velký

Prezident Miloš Zeman se svou ženou Ivanou volili 12. ledna na pražských Lužinách v prvním kole prezidentských voleb.
37

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

Na telefonu jsou podvodníci

Karlovarsko - Více případů, kdy neznámý pachatel volá na telefonní čísla seniorům a pod různými záminkami od nich láká vysokou finanční hotovost, zaznamenala policie.

Město Žlutice pořídilo pro místní kompostéry, stačí si jen zažádat!

Žlutice - Čtyři sta kompostérů do domácností, to je novinka letošního roku pro obyvatele Žlutic.

Kluci viděli, jak je špička první ligy daleko, říká kouč Pavel Horváth

Plzeň – Jako hráč pamatuje v dresu Viktorie největší úspěchy a v Plzni prožil sezony, na které se nezapomíná.

Vylekaný chmaták a rosomáci pobláznění sněhem: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 17. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>