Po Novém roce se ve zdravotnictví zavedl nový systém, který zpoplatnil výdej léků na recept. Zákon říká, že pokud lékař pacientovi předepíše recept, pak tento pacient za každou položku v receptu zaplatí částku třicet korun. Tato nová opatření se setkávají s kladnými i negativními ohlasy lidí. Jaká je situace v lékárnách? Zaregistrovaly rapidní nárůst volně prodejných medikamentů?

„Že by chodilo větší množství pacientů bez předpisu, to se říct nedá. Volně prodejné léky se prodávají stejně jako v minulém roce, a zhruba ve stejném množství. Myslím si, že se lidé předzásobili, ze strachu ze zdražování,“ uvedla lékarnice Karen Budínová z lékárny na Starém náměstí v Sokolově a dodala, že naopak eviduje velký pokles předložených receptů.

„Lidé nechodí k lékaři, neberou si neschopenky a nemarodí tolik jako dřív. Jestli dojde k nějakým změnám, pak se to projeví až později,“ prohlásila Budínová.

Podobná situaci je i v další sokolovské lékárně Tilia, jejíž pracovníci se shodují, že žádný nárůst volně vydaných léků nenastal.

„Nedá se říct, že bychom prodávali víc léků bez předpisu. Teď navíc řádila chřipka, takže se nedá říct, zda lidé chodili kvůli chřipce, nebo kvůli poplatkům,“ uvedl místní lékarník.

Za jedno jsou i v tom, že jestli se nějaký nárůst uskuteční, projeví se to až kolem května, kdy do lékáren dorazí nové zásoby léků, nebo když vypukne nějaká hromadnější virová epidemie.

V sokolovské lékarně Ohře jsou navíc se zavedením poplatků spokojení. „Alespoň se omezí spotřeba léků, které pak končí v kontejneru,“ reagovala oslovená lékarnice.

Se zavedením regulačních poplatků se řada lidí již smířila. „Vždycky se nejdříve pokusím vyléčit sám a až potom, když už mi nic nepomáhá, navštívím lékaře. To se ale v mém případě stává málokdy,“ řekl Jaroslav Winter ze Sokolova. Na otázku, zda souhlasí, či nesouhlasí se zavedením poplatků odpověděl: „Mně osobně je to jedno. Určitě je to najednu stranu dobré, ale zase pro ty, co mají nějaké vážnější problémy a nemají na to dost peněz, to může znamenat problém,“ sdělil Winter.

Někteří lidé jsou ale mnohem kritičtější. „Léky jsou už dost drahé a teď po nás ještě chtějí další a další peníze. To by mě zajímalo, kam až tohle nehorázné ždímání dojde?“ zlobil se další z dotázaných.

Eliška Barvínková