O možnosti využít v naléhavých případech služeb německého záchranářského vrtulníku jedná v těchto dnech náčelník Horské služby Krušné hory Rudolf Chlad. Největší výhodou podle jeho slov je, že stroj ze Zwickau může být nad Božím Darem o dvacet minut dříve, než vojenští záchranáři z plzeňského letiště v Líních. „Z Plzně letí vrtulník 35 minut, zatímco z německé strany hranice pouze čtvrt hodiny,“ vysvětlil největší výhodu náčelník krušnohorských záchranářů.
„Mezi svátky mám domluvenou schůzku s německými kolegy z Bergwachtu,“ konstatoval Chlad. Pokud se podaří dohodnout vše potřebné, mohl by se německý vrtulník na českém nebi objevit už v příštím roce.
Jedním z problémů, které chce s německými kolegy Chlad projednávat, je otázka platby za tuto službu. „Čeští letečtí záchranáři létají zdarma. Pokud by tomu tak bylo i na německé straně, neměly by být problémy,“ vysvětlil Chlad.
Němečtí vzdušní záchranáři využívají americké stroje Bell stejně jako čeští policisté. „Zatím k nám létají polské stroje značky Sokol. Ty jsou jak technicky, tak prostorově srovnatelné s vrtulníky používanými Němci,“ uvedl Chlad. Pokud by se podařilo tuto spolupráci navázat, museli by se němečtí piloti seznámit s přistávacími plochami v Krušných horách. „Na to ale stačí jeden den. My jim ukážeme plochy, které využíváme, a oni se rozhodnou, zda je budou využívat také,“ dodal náčelník horských záchranářů.
Glosa: Pomoc shůry