Tak brzký a razantní nástup zimy jako v letoším roce prý krušnohorští starousedlíci nepamatují. „Loni sice také v listopadu napadl sníh, ale vydržel jenom pár dní. Teď to vypadá, že by nemusel odtát,“ liboval si v sobotu odpoledne Jan Novák, provozovatel jediného zatím fungujícího areálu Novako na Božím Daru.

„Lidé zapomínají,“ poopravil jeho názor Rudolf Chlad, náčelník Horské služby Krušné hory. „Předloni byla situace úplně stejná. A tak to má být. Je svatého Martina, tak má sněžit,“ doplnil.

I když až na jedinou výjimku lyžařské vleky stojí, přesto se první nadšenci vydali na zatím neupravené sjezdovky. „Sice jsme si museli sjezdovky vyšlápnout po svých, ale zajezdili jsme si skvěle,“ zhodnotil zážitky hrstky snowboardistů Karlovarák Jakub. „S lyžaři jsme žádné problémy neměli,“ komentoval situaci Chlad.

Většina z návštěvníků Božího Daru však zatím přijela pouze sondovat terén. „Lyže jsme protentokrát nechali doma. Jsme tady jenom tak na kukačku. Ale i tak se nemůžeme vyradovat z prvního sněhu,“ prohlásil manželský pár z Ostrova, který se dvěma ratolestmi na sáňkách brouzdal po Božím Daru.

Provozovatelé lyžařských areálů se shodují na jednom. Pokud vydrží počasí, chtějí vleky spustit co nejdříve. „O víkendu jsme zasněžovali a v týdnu začneme sjezdovky upravovat,“ přislíbil Martin Píša z areálu Klínovec – sever.

Také neklidské sjezdovky se rozjedou co možná nejdříve. Jejich úpravě na sklonku minulého týdne bránil fakt, že dojezdová místa v údolí byla bez sněhu. „Alespoň část areálu ale chceme spustit co nejdříve,“ řekl Otakar Štika, předseda TJ Jáchymov.