Obec Merklín byla jednou z mála vyvolených obcí, kterým se podařilo získat státní dotaci při takzvaném porcování medvěda, tedy v rámci schvalování státního rozpočtu, který schválila Poslanecká sněmovna. Ze státního rozpočtu tak Merklín získal 12 milionů korun, a to na rekonstrukci místního vlakového nádraží a výstavbu bytů v tomto objektu.

Jenomže výběrové řízení na tuto zakázku získala firma, jejímiž dvěma jedinými zástupci jsou samotní představitelé obce.

17. dubna zastupitelstvo Merklína rozhodlo, že opravu provede společnost Krušnohorská stavební. Jejími jednateli jsou Josef Níč (starosta Merklína) a Jaroslav Novotný (zastupitel Merklína). Oba kandidovali za Sdružení nezávislých kandidátů I, které ovládlo většinu místního zastupitelstva.

Na dotaz, zda považuje výsledky soutěže za standardní, zastupitel za KDU–ČSL a člen komise pro výstavbu Daniel Krátký reagoval velmi stroze: „Momentálně řídím a na toto téma já se vámi bavit nebudu.“

Sám Novotný nevidí na výsledcích výběrového řízení nic zvláštního. „Mně to určitě nepřijde jako střet zájmů, rozhodně bych to tak neviděl. Kvůli rekonstrukci nádraží byla ustanovena výběrová skupina. Kdo byl jejím členem, už si nepamatuji. Lze to zjistit z usnesení zastupitelstva,“ poznamenal Novotný.

Z usnesení, které je k dispozici na internetových stránkách obce, se ale návštěvník pouze ohledně tohoto bodu dozví, že zastupitelstvo schválilo Krušnohorskou stavební. Už se tu na rozdíl od jiných bodů ani nepíše, kolik zastupitelů tento materiál podpořilo.

Novotný se zároveń podivil i nad informovaností redakce, která věděla, že on je členem komise pro výstavbu. „Jak jsem v tomto případě hlasoval? Pochopitelně jsem pro něj zvedl ruku,“ odvětil.

Člen výběrové komise a zastupitel za KDU–ČSL Petr Kothera se dušoval, že soutěž byla naprosto regulérní. „Věděl jsem o tom, že jednateli této firmy jsou naši zastupitelé, ale Krušnohorská stavební měla ta nejlepší kritéria. Byla nejlevnější a dokonce nabídla i výhodnější penále za zdržení opravy než Baustav, který skončil na druhém místě,“ uvedl Kothera. Právě on otevíral obálky s nabídkami od jednotlivých firem. „Šlo o poptávkové řízení, v rámci něhož jsme museli oslovit nejméně pět firem. Dvě se nám omluvily a společnost Jurica jsme vyřadili, protože nesplnila podmínky,“ dodal.

Samotný starosta Josef Níč jakékoliv zvýhodnění firmy, ve které je jednatelem, popírá. „Já jsem nehlasoval, nebyl jsem členem výběrové komise a nic špatného jsem neudělal. Prostě firma, ve které jsem, nabídla ty nejlepší podmínky, a proto vyhrála,“ uvedl Níč. Starosta zároveň popřel, že by Krušnohorská stavební měla lepší informace o podmínkách výběrového řízení. „To je naprostá hloupost. Všechny firmy měly podmínky stejné,“ hájil se starosta.

Jana Kopecká, Jan Havelka