Dnem krajů se stal u příležitosti oslav vzniku samostatného Československého státu 28. říjen. Jak uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel, ve všech čtrnácti krajích České republiky byly v tento den veřejnosti zdarma otevřeny všechny krajské kulturní organizace.

„V našem kraji se jedná o Krajské muzeum s pobočkami v Karlových Varech, Chebu, Sokolově a dalších městech. Otevřena byla rovněž Galerie umění v Karlových Varech, stejně jako v Chebu, včetně všech jejích poboček,“ upřesnil hejtman.

V Karlových Varech patřila mezi nejnavštěvovanější výstava ve Zlatém klíči, pojmenovaná Šaty 'dělaj' pračlověka a Pravěk očima i rukama. „Autorkou výstavy Šaty dělaj´ pračlověka je Linda Pilařová z Muzea hlavního města Prahy. Expozice spočívá především v ukázkách pravěkého textilu a oděvů. Snaží se zvrátit zažitou představu pračlověka zahaleného pouze do kožešin a nabízí obraz našich předchůdců jako lidí moderních, oblečených a kultivovaných,“ informuje kurátorka výstavy z karlovarské pobočky krajského muzea Dominika Kožešníková.

Sama je zároveň autorkou výstavy Pravěk očima i rukama, která představuje repliky nástrojů pravěkých lidí, modely paleolitických příbytků a celého neolitického domu, oblečení, keramiky, nástrojů a podobně. Vše je stále pro návštěvníky připraveno k ohmatání a vyzkoušení.

Ve Žluticích bylo v neděli možné také bez vstupného navštívit tamější muzeum a jeho expozici Dějiny Žlutic a okolí, Otevřena byla také šatlava a podzemí města.