Bezpečnost lidí ve městě, rozbité kounikace, nedostatek obecních bytů, ale také tradiční pouť, to byla témata, o něž se zajímali Nejdečtí na včerejším Dnu s Deníkem.

Přestože starosta Vladimír Benda (ČSSD) se domníval, že největším problémem města jsou rozbité komunikace, nemohl obejít nedávnou noční bitku, po níž policie obvinila čtyři aktéry z útoku na veřejného činitele.

„Zvýšili jsme počet strážníků městské policie z deseti na třináct a na služebně zajistili permanentní službu. Lidé se tak mohou i během noci strážníkům dovolat a nahlásit jakokouliv podezřelou událost. Jde nám především o bezpečnost lidí,“ uvedl nejdecký starosta.

Další problém, který nejdecké zajímal, byla bytová situace. „Bytová politika je jenom pro někoho?“ ptal se jeden z účastníků odpoledne přes moderátora akce. Dodal, že jeho zkušenosti se sháněním obecního bytu jsou zoufalé. Na přidělení bytu od obce jako důchodce prý nemá nárok.

„Ano, to je možné. Město Nejdek vlastní pouze deset obecních bytů, protože zbytek bytového fondu je už rozprodaný. A u bytů, které nám zbyly, preferujeme nejvyšší finanční nabídku žadatelů,“ dodal Benda.

Zároveň ale upozornil, že kritickou bytovou situaci v Nejdku hodlá radnice řešit.

„V plánu máme postavit padesát bytů pro mladé rodiny. Ovšem ne dříve než za dva roky. Přitom Nejdek zahraniční investory přitahuje.“ Jejich záměr postavit satelitní městečko v lokalitě Šibeník místní lidé odmítli.

Po negativní reakci a petici proti této výstavbě radnice od dalšího jednání s investorem upustila.

„Město sice přišlo o šedesát milionů korun, ale zdálo se nám vhodnější dát za pravdu lidem, a ne trvat na výstavbě, kterou kritizovali. Zájem investorů z Karlových Varů o Nejdek bude podle mě pokračovat. Stačí se podívat do Mezirolí,“ uvedl starosta.

Přestože asi čtyřicet přítomných lidí, kteří na Den s Deníkem přišli, se o potížích města takřka ani bavit nechtělo, dozvěděli se, že rozbité silnice letos město opravovat nebude. „Letos je spravíme pouze okrajově, prostě tak, aby se po nich dalo jezdit. V příštím roce se ale s tímto problémem hodláme vyrovnat zásadním způsobem. Do silnic chceme investovat čtyři až pět milionů korun,“ zavázal se starosta.

Ostatní palčivá témata, která se na Dnu s Deníkem hlasitě propírala před rokem, šla včera jakoby stranou. Lidé se neptali, kdy zmizí zápach z Nejdecké česárny, ani nechtěli vědět, zda se budou moci v létě koupat ve vodní přírodní nádrži Lesík. Ptali jsme se proto za ně.

„S česárnami jednáme a zápach by měl zmizet během dvou let a soukromý investor, který Lesík vlastní, na pláž lidem přístup umožní,“ dodal starosta.

Ten zdůvodnil i dotaz, proč radnice přejmenovala tradiční nejdeckou pouť Dobré vůle po osmnácti letech pouze na nejdeckou. „Vstoupili jsme do schengenského prostoru a nevidíme proto důvod, abychom na původním názvu trvali i nadále. Pouť se proto bude nazývat Nejdecká a místo dvou dnů bude trvat pouze jeden. Šlo jen o přejmenování a zkrácení doby tohoto svátku,“ uvedl starosta Benda.