Velký strach o svou budoucnost mají lidé v části Nejdku Šibeník. Zde totiž radnice plánuje prodat pozemky na výstavbu rodinných a bytových domů. Ty by měla stavět developerská společnost Lesní pohádka, jejímž jednatelem je Rus Andrey Savelyev.

„Proti výstavbě jako takové nic nemáme, ale máme strach, že zde vyroste až šedesát domů, a nechceme, aby se z tohoto klidného místa stala ruská satelitní vesnice,“ řekl muž, který v této lokalitě bydlí. „Tento záměr už prošel radou města, která prodej pozemků doporučila a zastupitelé budou rozhodovat 10. dubna,“ dodal obyvatel (jméno má redakce).

Podobný názor má i další obyvatelka dotčené oblasti. „Je tady klid a poblíž je i dům pro seniory, kteří rádi do těchto míst chodí na procházky. Proto si nemyslím, že by zde byla výstavba rozumná. Zároveň mi vadí i to, že radnice o tomto záměru řádně neinformovala. Vedení města se podle mě chová jako monarchové, a ne zástupci volení lidmi,“ postěžovala si obyvatelka.

„Také jsme podepsali protestní arch, ale na naše podněty a dotazy nikdo z města neodpovídá,“ vysvětlila obyvatelka Švermovy ulice. „Zastupitelstva se rozhodně zúčastníme a budeme žádat o řádné vysvětlení, protože jsme z vývoje věcí neštastní,“ dodala žena.

„Je předběžné se o této situaci bavit, protože vše závisí na tom, jak rozhodnou zastupitelé. Společnost Lesní pohádka by také na zastupitelstvu měla celý projekt podrobně vysvětlit,“ vysvětlil starosta Nejdku Vladimír Benda.

„Tato společnost byla jediná, která měla o tyto pozemky zájem. Pokud by se zde stavělo, mělo by to určitě dobrý společenský efekt,“ dodal Benda. Starosta odmítl říct, za jakou částku by firma pozemky koupila. „To podle mne není důležité a je to předběžné,“ uvedl Benda.

Lidé kvůli tomuto záměru sepsali také několik materiálů, které se k záměru radnice prodat pozemky vyjadřují.

„Do 8. ledna nebyly k nahlédnutí snímky z pozemkové mapy, ze kterých se občan dozví, o které pozemky se jedná. Doposud také nebyly zveřejněny podrobné informace k záměru. Dále není k dispozici podrobný formulář pro připomínky, i když ten je na záměru uveden. Doporučujeme, aby byly pozemky pro výstavbu rodinných domů určeny přednostně pro obyvatele Nejdku nebo pro ty, kteří chtějí ve městě pracovat (mnoho nejdeckých žadatelů má o tyto i jiné lukrativní pozemky zájem,“ stojí v prohlášení lidí z Šibeníku z 11. ledna 2008.

„Žádáme město Nejdek, aby zákonnou formou před nabídkou prodeje pozemků ochránilo svým občanům jejich dlouholeté zdroje pitné vody a přístupové cesty k jejich pozemkům. Žádáme město Nejdek, aby před nabídkou prodeje pozemků developerským společnostem nabídlo k prodeji pronajaté a sousedící pozemky současným majitelům pozemků v této lokalitě. Prodej pozemků neodpovídá přijatému územnímu plánu. Rovněž záměr budovat v okrajových částech nové silnice není v souladu s územním plánem. Ten řeší komunikace prodejem stávajících,“ pokračuje prohlášení občanů.

Místostarostka Nejdku Iveta Drobná realizaci prodeje těchto pozemků také neschvaluje. „Rozhodně si nemyslím, že by takto masová výstavba byla v této lokalitě ideální, proto s ní nesouhlasím. Naši občané i lidé, kteří odcházejí z velkoměst a rozhodnou se v Nejdku stavět a žít, zde oceňují především krásnou přírodu a klid “, vysvětlila Drobná.

Přestože společnost Lesní pohádka prostřednictvím radnice přislíbila, že se ke svým stavebním záměrům v Nejdku vyjádří, stanovisko až do uzávěrky nikdo z této firmy neposkytl.

Glosa: Bude pohádka končit dobře?