Čtyři účastníci bitky mezi policisty a skupinou Romů byli obviněni z trestného činu výtržnictví a útoku na veřejného činitele. Nejagresivnější z nich ještě pokusu ublížení na zdraví. Potvrdil to policejní mluvčí Pavel Valenta.

„Komisař podal na státní zastupitelství žádost o vzetí do vazby těchto osob. Za útok na veřejného činitele mohou muži skončit jeden až pět let ve vězení. Je pravděpodobné, že obviníme i další účastníky,“ upřesnil Valenta.

Někteří Romové už včera vyhledali karlovarské Romské občanské sdružení a žádali ho o pomoc. „V pondělí odešleme podnět na inspekci ministerstva vnitra, aby prošetřila celý incident,“ informoval Ladislav Bílý, předseda sdružení.

On sám si však nedokáže na případ udělat vlastní názor. „Zatím nemáme kompletní informace, abychom to mohli jakkoliv komentovat. V incidentu sami nemáme jasno, protože informace jednotlivých účastníků se rozcházejí,“ konstatoval Bílý.

Podle lidí v Nejdku byli někteří Romové agresivní celou středu, kdy se večer bitka strhla. „Šel jsem po práci na pivo k Bílému koni. Když jsem stál u baru, tak přiběhl jeden z Romů a praštil mě zezadu. Začali jsme se strkat a skončili jsme na zemi. V tom mě kopl druhý Rom a rozsekl mi čelo,“ uvedl jeden z napadených lidí. „Podal jsem trestní oznámení, protože mám na hlavě tři stehy,“ dodal zraněný muž.

Útočníci napadali i mladé dívky. „Viděla jsem, jak Romové nejdřív pokřikovali v parku na tři zhruba patnáctiletá děvčata. Chtěli po nich, aby se svlékla, když dívky odmítly a chtěly utéct, jeden z nich surově udeřil děvče pěstí,“ líčila útok očitá svědkyně.

Situací se zabývá i radnice. „Nelíbí se nám, k čemu tady došlo. Lidé incident sledují a hodně se o něm v Nejdku hovoří,“ uvedla místostarostka Iveta Drobná.

(jah, iva, jako)