Nechat malé děti hrát si u železniční trati bez dozoru je opravdu velký hazard. Přesvědčili se o tom v sobotu rodiče teprve tříletého chlapce z Nejdku. Projíždějící vlak ho totiž srazil. Jak říká plzeňský inspektor bezpečnosti železničního provozu Stanislav Vaník, chlapec měl velké štěstí, že ho vlak nepřejel.

„Malého chlapce srazil vlak u viaduktu nejdeckého sídliště 9. května. Když jsme dorazili na místo, chlapec byl v bezvědomí. Svědkové byly přitom jen malé děti, takže podrobnosti o tom, proč k nehodě došlo, jsme nezjistili,“ konstatoval mluvčí záchranné služby Lukáš Hutta.

Malý hoch podle něho reagoval na velké bolestivé podněty. Záchranáři ho ihned na místě napojili na umělou plicní ventilaci. „Měl poraněnou hlavu s podezřením na poranění mozku. Vrtulníkem jsme ho následně transportovali do Plzeňské fakultní nemocnice,“ dodal mluvčí Hutta.

Vlak, který dítě srazil, byla podle inspektora Vaníka Regionova. Ta je vybavena moderní elektronickou technikou podobnou černým skříňkám v letadlech. „Ze záznamu vyplývá, že strojvedoucí se žádné chyby nedopustil. V daném místě je povolená maximální rychlost padesát pět kilometrů v hodině, vlak jel rychlostí padesát dva kilometrů v hodině. Záznam také ukazuje, že strojvedoucí maximálně využil brzdnou sílu a použil výstražného houkání dokonce více, než měl,“ poznamenal Vaník.

Výpověď strojvedoucího naopak podle něho dokazuje, že na vině byly děti. „Musím říci, že je velmi nezodpovědné nechat takto malé děti hrát si bez dozoru u kolejí. Strojvedoucí viděl na místě skupinku asi šesti dětí. Nejstaršímu podle něho mohlo být teprve dvanáct. Copak je normální nechat tříletého chlapce na zodpovědnosti dvanáctiletého dítěte?“ podivoval se inspektor.

Když vlak zahoukal, zůstal malý chlapec podle výpovědi strojvůdce stát v železniční trati jako opařený. Podle dostupných informací je totiž epileptik, který zřejmě dostal šok. „Měl velké štěstí, že do něj stroj narazil jen rohem a odhodil ho tak milo koleje,“ konstatoval Vaník.

Inspektoři bezpečnosti železničního provozu vyšetřili podle něho, co mohli. Policie už včera vyrazila na místo nehody a provedla zde její rekonstrukci. „I nadále prověřujeme všechny další okolnosti. Ale zatím jsme nezjistili nic, co by nasvědčovalo tomu, že chybu zavinila železnice,“ dodal inspektor Vaník.