Ke sloučení nemocnic v Ústí nad Labem, Mostě, Děčíně, Teplicích a Chomutově do jedné akciové společnosti Krajská zdravotní došlo 1. září 2007. Jediným vlastníkem akcíí společnosti s majetkem 4,3 miliardy korun a s šesti a půl tisíci zaměstnanci je Ústecký kraj.

„Není to privatizace, jen změna právní formy a vnitřní reorganizace v rámci Ústeckého kraje,“ tvrdí krajský vicehejtman a člen představenstva Krajské zdravotní Petr Fiala (ODS). Obyvatelé, podle něj, změnu nepocítí.

Proti slučování se ale ozývají hlasy a protesty. „Nejsou to jen hlasy opozice, ale i z lékařských kruhů,“ řekl Richard Falbr (ČSSD), předseda Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.

To vše už má Karlovarský kraj za sebou, s výsledkem takřka stomilionové ztráty za loňský rok, vyhazovem České zdravotní a tisíci protestujícími v ulicích. Bendlovský středočeský model privatizovaného zdravotnictví je před krachem. Karlovarské „usmíření“ dostalo o víkendu ránu v podobě rezignace primáře Kubína. Sever Čech je tak další štací silového tlaku ODS.