Dvě staré pece za jednu moderní. To je výměna, kterou realizovala společnost Karlovarský porcelán. Tato pec je jediná svého druhu v České republice a je schopna pálit pětkrát rychleji, než ta původní. Vedení porcelánky si od ní slibuje zvýšení konkurenceschopnosti firmy.

Potvrdil to Vlastimil Argman, generální ředitel společnosti. „Do nové pece jsme investovali 45 milionů korun. Vystřídala dvě původní z šedesátých let, které pálily porcelán přes třicet hodin. Tato zvládne stejný proces za šest a půl hodiny. Nyní už funguje na plný výkon,“ vysvětlil Argman. „Díky této modernizaci jsme ušetřili patnáct pracovníků. Ti ovšem nedostali výpověď, ale byli přesunuti na jinou práci. Rozhodně neplánujeme kvůli modernizaci pece žádné propouštění zaměstnanců,“ ujistil Argman.

Podle něj se provoz nové pece projeví ekonomicky i ve vztahu k životnímu prostředí. „Ušetříme energie a zároveň nebudeme znečišťovat ovzduší v Nové Roli tolik, jako v minulosti. Zásadně totiž poklesnou emise uhlíku a dusíku,“ doplnil Argman.

Karlovarský porcelán si podle jeho slov v současné době na nedostatek zakázek nemůže stěžovat. „Jsme spokojeni. Už od února tohoto roku jedeme absolutně naplno. Máme zakázek opravdu hodně. K tomu, abychom je zvládali plnit v takovém rozsahu a kvalitě, na jakou jsou naši zákazníci zvyklí, nám napomůže právě tato moderní pec,“ informoval generální ředitel. „Obávali jsme se velkého boomu porcelánu z Číny, který začal zhruba před dvěma lety, ale pokles naší výroby nebyl tak markantní. Lidé poznali, že zboží z Číny má rozdílnou kvalitu, a proto se postupně vracejí k tradičním výrobcům porcelánu.“

Zaměstnaci porcelánky postupnou modernizaci výroby vítají. „Určitě je dobře, že tyto moderní technologie zde mají zelenou. Je totiž velmi důležité, abychom byli stále konkurenceschopní a nezůstali stát na jednom místě. Taky se nebojím, že by nám stroje braly práci. Šikovní lidé totiž budou potřeba vždy,“ zhodnotil vývoj Daniel Ivánek.