Rybník ´Nad vodou´ byl v sobotu dějištěm výlovu. Ten uspořádali božičanští rybáři. Byl to jeden z posledních výlovů v jejich rybářském revíru.

Potvrdil to mluvčí rybářů Josef Brabenec. „Na výlov jsme rybník připravovali několik dní. Zúčastnilo se ho asi dvacet členů místní organizace a také několik brigádníků,“ vysvětlil Brabenec. Mezi úlovky bylo několik druhů ryb. „Vylovili jsme kapry, cejny, plotice, štiky i jednoho zlatého sumce. Ten nám slouží jako maskot a každý rok ho do rybníka vracíme. Zajímavé je to, že je albín,“ dodal mluvčí. Podle něj se výlov zdařil bez komplikací. „Vše bylo dobře přichystáno, a tak jsme žádné problémy neměli,“ řekl.

Božičanským rybářům zbývá letos už jen několik málo výlovů. „Většinu z třinácti rybníků máme už hotovou. Poslední vylovíme příští víkend,“ poznamenal Brabenec.

Podle rybářů si lidé, kteří si neumí představit Vánoce bez kapra, budou muset letos připlatit. „My nejsme státní rybářství, takže nevíme, jak se budou ceny ryb měnit. Jelikož se ale zdražuje všechno, očekáváme, že řádově o pět až deset korun podraží i rybí maso,“ nastínil Josef Vidím, rybářský hospodář.

„Prodáváme pouze přebytky. Většinou to bývá kolem dvou až tří metráků. Naše ceny jsou většinou kolem šedesáti osmi korun za kilogram,“ vyčíslil hospodář. Příští rok počítají členové božičanského rybářského svazu s tím, že vysadí stejný počet ryb.

„Většinou jsou počty stejné. Do všech našich rybníků dohromady kolem patnácti tisíc ryb. Musíme také dodržovat, aby měly ryby přesně danou hmotnost, na kterou dostáváme příspěvky. Kdybychom ji překročili, museli bychom přebytek hradit z vlastní kapsy,“ dodal.