Milovníci hazardu a provozovatelé heren a restauračních zařízení, ve kterých fungují hrací automaty, se budou muset od 1. ledna 2008 v řadě lokalit Nové Role s touto kratochvílí rozloučit. Zastupitelé totiž ve čtvrtek schválili obecně platnou vyhlášku, která zakáže hrací automaty v okruhu jednoho sta metrů od školy či městských budov. Potvrdil to tajemník městského úřadu Vladimír Dicá.

„V Nové Roli po jejím přijetí zůstane v podstatě jediné místo, kde budou moci automaty fungovat. Pokud se samozřejmě časem nevybudují herny mimo tato stometrová pásma od škol a dalších veřejných budov,“ vysvětlil.

Tuto obecnou vyhlášku nesplňují například dvě zařízení, která jsou v blízkosti novorolské školy. „Obě leží zhruba šedesát metrů od budovy školy, což bude nyní nepřípustné,“ potvrdil Ladislav Cinegr, místostarosta Nové Role.

Takové omezení hracích automatů ovšem městu přinese i negativní dopad – Nová Role přijde ročně o zhruba milion korun, kteří provozovatelé městu platí. „Podle mě je taková vyhláška pokrytecký krok. Je totiž úplně jedno, jestli je automat od školy a podobných zařízení sto metrů, nebo o pár metrů dále. Pokud jsou provozovatelé slušní, nedělají potíže a mladistvé do heren nepouští, tak nevidím důvod, proč je zakazovat,“ nastínila zastupitelka Jitka Pokorná (SNK–ED). „Stále se dají lépe kontrolovat automaty v centru města než v některých zapadlých koutech Nové Role,“ dodala. Podle ní zůstalo stát město na půli cesty. „Buďto jsme měli automaty zakázat úplně, jako v Praze, a nebo nic. Rozhodně je však laciné a pokrytecké stanovit podobné hranice. To totiž podle mě nic neřeší,“ uvedla Pokorná.