Na Karlovarsku přibývá obcí, ve kterých by společnost Sedlecký kaolin chtěla otevřít své lomy. Nejde už jen o Novou Roli, ale i Sedlec, Otovice či Dalovice. Ve dvou posledně jmenovaných obcích se kvůli tomu v pondělí konala jednání. Zatímco dalovičtí zastupitelé v ten den odmítli přistoupit na všechny tři žádosti Sedleckého kaolinu, které se týkaly možné těžby bentonitu, v Otovicích rozhodli o zásadní věci. Obce, kterých se těžba týká, by se měly spojit.
„Postupně zkontaktujeme nejen lidi z Otovic, ale i Sedlece, Čankova a Rosnic. Také jsme rádi, že podobný názor na rozšíření těžby mají i Dalovičtí. Těší nás, že na tento problém nejsme sami,“ potvrdila Stefana Švecová, starostka Otovic.

„Musíme jednat s Karlovými Vary i krajem. Karlovaráci by si měli uvědomit, že se tato situace týká i jich. Plánujeme také rozsáhlou informační kampaň, která by měla našim občanům vysvětlil záměry těžební společnosti. Hodláme samozřejmě komunikovat i s médii,“ doplnil otovický místostarosta Josef Hrubý.

Celou situací se bude na pravidelných jednáních zabývat speciální komise, která je složená ze zastupitelů i občanů. „Budeme se pravidelně scházet a sdělovat si, co je v celé věci nového,“ potvrdila Švecová. Podle ní by negativní názor na požadavky Sedleckého kaolinu nezměnila ani finanční výhodnost. „Vážíme si naší obce, místní krajiny i přírody. Řada lidí se sem přistěhovala za klidem a ten by najednou zmizel. Příroda i spokojenost lidí je pro nás důležitější než veškeré peníze,“ ujistila.

I když ale dalovičtí zastupitelé neschválili žádosti Sedleckého kaolinu, obec zdaleka nemá vyhráno.

„Mám obavy, že když tu bude panovat státní zájem, dostanou lomy zelenou. Vedení obce, která musí být účastníkem řízení, však slibuje, že si proces pohlídá. „Pokud je devadesát procentů občanů proti těžbě, my proti nim nepůjdeme. Budeme je pochopitelně hájit,“ přislíbila starostka Dalovic Monika Brabcová.

Otovickou iniciativu vítá. „Zatím se s námi sice nikdo nespojil, žádnému jednání s Otovickými se ale nebráním,“ dodala starostka.

Ředitel Sedleckého kaolinu Vojtěch Zítko se nejenom k této problematice vyjádřil v rozsáhlém rozhovoru pro náš deník.

Čtěte též:
Lidé chtějí radnici proti lomům pomáhat
Zastupitelé schválili jenom jednu žádost těžařské firmy