Za velmi předčasnou snahu označují politické strany zprávu, že místní sdružení ODS už zahájilo přípravu na krajské volby v roce 2008. „Občanští demokraté mají špatné celostátní preference, kde jsou nyní druzí za ČSSD, a v patách nespokojené zdravotníky v Karlovarském kraji. Tak se asi snaží,“ domnívá se jeden z krajských zastupitelů.

Za lídra krajské kandidátky nominovala karlovarská ODS současného hejtmana Josefa Pavla. „Ten ve volbě neměl protikandidáta a má plnou podporu členské základny v Karlových Varech,“ uvedl Tomáš Grosser, oblastní manažer ODS.

Primární volby ODS budou pokračovat v říjnu a listopadu oblastními sněmy a vyvrcholí 19. listopadu regionálním sněmem. „Na něm bude lídr definitivně určen. Zbytek kandidátky bude zvolen do konce února,“ dodal Grosser.

Přestože sociální demokraté se lídrem do krajských voleb dosud nezabývali, za karlovarského kandidáta je neoficiálně považován Tomáš Hybner, krajský zastupitel a náměstek karlovarské primátorky. „Pokud budu navržen, pak kandidaturu přijmu. Záleží ovšem na dohodě mezi Karlovými Vary, Sokolovem a Chebem. Pokud to bude někdo ze Sokolova, nebudu proti, protože sám bych toto řešení přivítal,“ uvedl Tomáš Hybner. O konečné podobě krajské kandidátky rozhodnou sociální demokraté začátkem ledna.

Zelení dosud lídra do krajských voleb nemají. „Zítra máme krajskou radu a myslím, že to ještě není na pořadu dne,“ uvedl předseda zelených Pavel Žlebek. Ten se domnívá, že Strana Zelených má spoustu mladých a perspektivních lidí. „Nevylučuji, že v případě dobrého protikandidáta bych mu vyslovil podporu a kandidatury se vzdal,“ uvedl Žlebek.

Ani Evropští demokraté o lídrovi do krajských voleb ještě nejednali. „Podle nás je to velmi předčasné. Lídra určitě postavíme, ale kdo to bude, to nyní nezveřejníme. Mluvíme o tom, ale definitivně není nic potvrzeno,“ uvedl krajský i karlovarský zastupitel Jaroslav Růžička (ED).