Přibližně dvacet procent zadržených hledaných osob padá na Karlovarsku na vrub spolupráce policistů s veřejností. „I když většinu osob zadržíme na základě práce policistů, spolupráce s veřejností je nutná a nanejvýš žádoucí,“ konstatoval Pavel Valenta, mluvčí Okresního ředitelství Policie České republiky Karlovy Vary.

Jak doplnil, mužům zákona se vyplácí i spolupráce s regionálními médii. „Popis hledaných osob uveřejňujeme jak v regionálních denících, tak ve vysílání regionální televize,“ vysvětlil princip spolupráce s novináři Valenta. „Výsledky nejsou zanedbatelné. Například na základě televizního vysílání se nám průměrně daří zadržet jednoho hledaného,“ doplnil.

V loňském roce pátrali policisté na Karlovarsku po 443 osobách včetně pohřešovaných. „Zadržet se jich podařilo 378. Zbylí hledaní se převádějí do dalšího kalendářního roku,“ nastínil.

Za první čtvrtletí letošního roku je nově v pátrání 165 osob, 104 z nich se už policistům podařilo zajistit. „I s těmi lidmi, které převádíme z let minulých, nyní na Karlovarsku pátráme po 192 osobách,“ doplnil Valenta.

Příkaz k zatčení vydává soudce v případě, pokud je důvod k uvalení vazby na hledaného. Důvodem může být fakt, že jej nelze předvést, předvolat či zadržet, případně hledaný uprchl a skrývá se před spravedlností. Člověk, po kterém pase policie, může zároveň působit na zatím nevyslechnuté svědky trestných činů.

„Důvodem pro uvalení vazby může být i skutečnost, že obviněný pokračuje v trestné činnosti, pro kterou je stíhaný,“ dodal Valenta.