Hlavně ne nová tržiště a nevěstince. Na tom se shodují představitelé příhraničních západočeských obcí. Snaží se proto získat budovy na hranicích, které zůstanou opuštěné poté, co začne platit příští rok v lednu tak zvaná shengenská dohoda. Umožní uvnitř Evropské unie volný pohyb bez hraničních kontrol lidí a automobilů. Například město Boží Dar obnovuje svoji žádost na získání celého areálu na božídarském hraničním přechodu s Německem. „Žádat budeme už podruhé. Detailní studii na další využití budov máme připravenou, i když víme, že konkurovat bohatým soukromým investorům nebude jednoduché,“ uvedl božídarský starosta Jan Horník.

„Nechceme tady hotel, hambinec nebo tržiště, toho se děsíme. My nabízíme kvalitní záměr, který se opírá o úzkou a dlouholetou spolupráci s obcemi na německé straně. Na bývalém hraničním přechodu bychom chtěli otevřít společné pracoviště o cestovním ruchu. Zcela samozřejmé je veřejné sociální zařízení a půdní prostory bychom upravili pro ubytování, například rozhodčích mezinárodních závodů a mládeže,“ vysvětlil Horník.

Právě s německou stranou mají krušnohorské obce výborné kontakty a před konečným schválením je tak zvaná deklarace o spolupráci mezi Božím Darem, Loučnou, Jáchymovem, Oberwiesenthalem a Breitenbrunnem. „Slavnostně bychom ji chtěli stvrdit na začátku ledna po otevření hranic,“ dodal Horník.

Podle informací Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚPZSM), jemuž celnice na Božím Daru patří, jsou zatím podobné plány předčasné. „Areál bude zatím využívat cizinecká policie. Zda se budou budovy prodávat, to se rozhodne až za dva roky,“ uvedl Vladimír Herejk, karlovarský ředitel ÚPZSM.

Přesto se města a obce nevzdávají. „My o cizinecké policii víme a ve studii jsme státu garantovali, že část prostor bychom zde vyhradili pro její činnost,“ vysvětlil Horník.