Pohotovost mají od včerejších ranních hodin policisté cizinecké policie na všech hraničních přechodech v republice, tedy také na Chebsku a Karlovarsku Nejen z Německa totiž přijíždí do Prahy neonacisté, a to kvůli pochodu někdejší židovskou čtvrtí v den výročí takzvané Křišťálové noci.

„Žádné komplikace jsme zatím nezaznamenali,“ sdělila včera mluvčí cizinecké policie Helena Fajrajzlová. Nejvíce obávané jsou totiž přechody u Saska. Policisté ovšem nehlídají pouze na přechodech.

„Jsme odpovědní za střežení státní hranice,“ sdělila Fajrajzlová. „V minulosti došlo k několika případům, kdy osoby, které tušily, že nebudou do republiky vpuštěny, chtěly přejít po zelené hranici. Posílili jsme tedy proto výkon služby. Pokud by bylo třeba, máme připravené také policisty v záloze.“ Nevyloučila, že by při větších komplikacích pomáhali také státní policisté. Kontroly potrvají do dnešní devatenácté hodiny.

Státní policisté jsou ovšem v pohotovosti i ve „vnitrozemí“. Podle Pavla Valenty, mluvčího karlovarských policistů, jsou ve střehu uniformovaní muži v místech, která protíná cesta od státní hranice k hlavnímu městu České republiky. „To znamená, že hlídky stojí například v Jáchymově, Ostrově a dalších městech Karlovarska,“ konstatoval Pavel Valenta. Jinak se podle jeho slov opatření státní policie v zásadě neliší od těch, která přijali muži zákona na státní hranici.

Ačkoliv se pochod neonacistů uskuteční v Praze, obyvatelé celého Karlovarského kraje se obávají, aby extrémisté nedělali výtržnosti při návratu do Německa.