Kostel býval jedním z nejznámějších poutních míst na našem území a právě z tohoto místa prý dokonce pochází zavedené české úsloví ´panenko skákavá´.

Aby se kostelu aspoň nějak trvale a soustavně pomáhalo, založila před dvěma roky parta nadšenců občanské sdružení Pod střechou, jejímž předsedou je Jiří Schierl, toužimský zastupitel.

Každý rok se kvůli pomoci kostelu scházejí dobrovolníci, kteří zde svépomocí upravují okolí stavby, příjezdové cesty a v rámci možností i interiéry chrámu. Zároveň se snaží získat dotace na rozsáhlejší rekonstrukce.

„Letos začínáme s brigádami v březnu, a to konkrétně hned v neděli 2. března od 12 do 17 hodin,“ informuje Jiří Schierl a pokračuje: „Budeme upravovat a uklízet okolí kostela, vyřezávat náletové dřeviny a podobně. Byli bychom rádi, kdyby si naši pomocníci přinesli vlastní ochranné pomůcky a nářadí – pily, nůžky a další nezbytnosti.“

Účastníci se sejdou přímo na místě. Další brigády budou v sobotu 8. března, pak v sobotu 15. března a v pátek 28. března. „Na Velikonoce chystáme akci Velikonoční putování do Skoků, a to na sobotu 22. března. Sraz bude v 9 hodin na náměstí v Toužimi,“ dodává Jiří Schierl.