Řada škol v regionu zůstane příští úterý, tedy 4. prosince, uzavřená. Pedagogové si totiž tento den vyhradili pro svou výstražnou stávku. Například v ostrovském gymnáziu podpoří stávku 26 pedagogů a 13 provozních zaměstnanců, to je přibližně 76 procent všech zaměstnanců školy.

„Nelíbí se nám, že média zjednodušují problematiku školství. Omezují se pouze na konstatování, že nám jde o zvýšení platů. Je sice pravda, že jako vysokoškoláci s dlouholetou praxí jsme jako rezort placeni nejhůře, a že hrozí pokles reálné mzdy učitelů, ale je to jen součást globálních problémů, na které poukazujeme,“ vysvětlila Světlana Klečková, předsedkyně Českomoravského odborového svazu na ostrovském gymnáziu a mluvčí stávkujících.

Podle vyjádření stávkujících jsou například pedagogové nadmírně administrativně zatížení. „Nelíbí se nám rovněž neprůhledné přerozdělování financí v rezortu školství a neschopnost čerpat prostředky z Evropské unie. Nejsme spokojení ani s koncepcí, respektive nekoncepčností školské politiky či s odsouváním problémů ve školství,“ nastínila další z problémů, které trápí české školství, mluvčí stávkujících pedagogů ostrovského gymnázia.

Předchozí pokusy stávkovat vyzněly naprázdno. „Jeden z nich pouze prodloužil letní prázdniny, další spočíval pouze v tom, že jsme hodinu neučili. Takříkajíc stávka v sedě se tedy neosvědčila, protože se námi prezentované problémy rozplynuly do ztracena,“ vysvětlila Klečková.

Studenti už o stávce pochopitelně vědí. Podle jednoho z pedagogů ostrovského gymnázia se také zajímají o to, jak mohou svým učitelům pomoci. „Padl například i nevážný návrh, že mybudeme protestovat v úterý, a žáci odstávkují středu,“ konstatoval jeden z pedagogů gymnázia.

Ostrovské gymnázium nebude zdaleka jedinou školou v regionu, kde si v úterý žáci odpočinou od výuky. Podle Evy Hankové, zástupkyně ředitele 1. českého gymnázia v Karlových Varech, se i na této škole chystá protestovat většina profesorského sboru. „Ke stávce se připojilo 95 procent učitelů školy. Stávkovat nebudou správní zaměstnanci a vedení,“ uvedla.

Na otázku, kolik škol stávku podpoří, nedokázala Jana Pavlíková, mluvčí krajského úřadu včera odpovědět. „Obeslali jsme všechny školy zřizované krajem, ale veškerá data budeme mít k dispozici až v pondělí,“ konstatovala mluvčí. Podle informací Deníku se ke stávce připojí i zaměstnanci základních škol.

„Úterní stávka bude ukázkou morální jednoty učitelů. Pokud se nesetká s patřičnou odezvou, bude to chtít v příštím roce razantnější akci. Její načasování ovšem musí být takové, aby to zabolelo. To znamená na chvíli, kdy se v plné síle projeví vážnost situace ve školství. Vícedenní stávka by tedy měla být směřovaná na období přijímacích zkoušek nebo maturit. Chceme, aby nás lidé začali brát vážně. Bojujemenejen za sebe, ale i za rodiče a jejich děti,“ dodala mluvčí ostrovských stávkujících.

Glosa ke článku: Kdo bude učit?