Zpráva o odchodu pětačtyřiceti specializovaných policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) značně zneklidnila řadu lidí ze Západních Čech. Právě tento útvar totiž šetří i případ vyděračského gengu kolem ostrovského podnikatele Milana Zádamského, který od začátku července sedí ve vazbě. Lidé, kteří i anonymně postkytli policstům informace o činnosti této zločinecké skupiny, mají tak nyní obavy, zda se vyšetřování nezkomplikuje či dokonce zcela nezastaví.

Jeden z policistů, který má tuto kauzu přímo na starosti, však včera konstatoval, že masivní odchod policistů by vyšetřování zločineckého gangu neměl zásadně ovlivnit. „Nebude to mít zásadní dopad. Lidé, kteří na tomto případu pracují, v útvaru zůstávají. Tato kauza se do konce dotáhne,“ přislíbil policista.

Také mluvčí ÚOOZ Pavla Kopecká všechny ty, co mají strach z gangu, který měl dlouhé měsíce vydírat podnikatele na na západě Čech, včera uklidnila. „V žádném případě nesmí mít odchod policistů na jednotlivé případy vliv. To znamená, že kvůli této situaci nebude žádná věc zastavena. Dnes se právě uskutečnila schůzka mezi vedením ÚOOZ a Policejním prezidiem, na které se řešilo i to, že v jednotlivých vyšetřováních bude zachována kontinuita. Jednotlivé případy se musí dořešit do konce,“ podotokla mluvčí.

Ve vazbě je nyní už osm členů vyděračské skupiny včetně bratra Milana Zádamského Petra. Policisté nevylučují, že současná situace může vyšetřování zbrzdit. Podle mluvčí Kopecké to však neznamená, že bude geng propuštěn.

„I kdyby lhůta na setrvání ve vazbě vypršela, může být na opodstatněnou žádostí vazba prodloužena,“ dodala.

Elitní útvar kriminalistů stále vyzývá oběti vydírání, aby se přihlásily. „Opakovaně se obracíme na veřejnost se žádostí o poskytnutí informací na telefonní číslo 774 649 359 či na číslo operačního oddělení ÚOOZ 974 842 689. Tato čísla byla výhradně zřízena jenom pro tento účel,“ uvedla mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová.

Pokud lidé nebudou chtít zveřejnit svou totožnost kvůli strachu o sebe a své rodiny, policisté to budou respektovat. Svědek, který mezi prvními drsné vyděračské praktiky gangu popsal policii a následně i novinářům, strach nemá. „Nikdo už mi nevyhrožoval, nebojím se. S policisty jsem stále v kontaktu,“ uvedl včera.