To předpovídá většina komentářů vycházejících ze skutečnosti, že poslanci a senátoři za ODS budou jako jeden šik volit opět Václava Klause a poslanci a senátoři za ČSSD a Zelené včetně senátního Klubu otevřené demokracie budou volit Jana Švejnara.

Jediní, kdo v tom „dělají hokej“, jsou komunisté a lidovci. Zatímco u lidovců si volí každý jak chce, komunisté plní plán z prvního kola prezidentské volby, kdy nejprve podporovali Švejnara proti Klausovi, aby ve třetí volbě nepodpořili nikoho. Cíl, tedy že nebude zvolen nikdo a bude druhé kolo prezidentské volby, jim tedy se štěstím vyšel a mohou nyní hrát na strunu své důležitosti.

V našem kraji nemají lidovci nikoho, komunisté Pavla Hojdu. Na otázku, jak bude v druhém kole volit, odpověděl: „Budu volit společného kandidáta koalice proti Václavu Klausovi. Rozhodující pro mě bude postoj a doporučení výboru KSČM z úterka.“ Nevolbou Švejnara ve třetím hlasování první prezidentské volby chtěli komunisté, podle Hojdy, vyjádřit svůj protest proti tomu, že jeho kandidaturu s komunisty nikdo nediskutoval. Teď je ale situace jiná…

„Pokud bude hlavní prioritou nezvolení Klause, pak asi není jiné cesty, než zvolit ´menší zlo´ a dát hlas Švejnarovi,“ říká Hojda. Ovšem ani všechny komunistické hlasy by nestačily, ve třetí volbě by to bývalo bylo 139, tedy stejně, jako pro Klause.

Takže rozhodnou zřejmě lidovci.