Občanské sdružení Český západ z Dobré Vody u Toužimi nabízí od konce léta služby terénní sociální pracovnice romským komunitám z Nové Farmy a Služetína. Anna Dunčeková bude do těchto oblastí zajíždět jeddou týdně. „Zájemcům od poloviny sprpna nabízíme základní sociální poradenství, doprovod při jednání na úřadech, pomoc se sepisováním žádostí nebo vyřizováním důležitých osobních dokladů, vysvětlila Anna Dunčeková. Ta lidem pomáhá i při získávání zaměstnání a nabízí jim i bezplatnou právní pomoc.

Anna Dunčeková získala potřebné vzdělání v ročním kurzu terénní sociální práce v brněnská obecně prospěšné organizaci Drom. „Jako velké plus vidím i to, že mnohé podobné problémy jsem dříve řešila v naší komunitě v Dobré Vodě, kde sama žiji a pracuji. Při mé první návštěvě v Nové Farmě a Služetíně, kde žije odhadem asi 200 Romů, jsem obcházela jednotlivé domácnosti, rozdávala letáčky a vysvětlovala, s čím lidem mohu pomoci a s čím ne. Je důležité, aby hned na začátku pochopili, že jim nemůžu půjčovat peníze nebo dát nový byt,“ vysvětlila Dunčeková.

Terénní pracovnice zajíždí do obou lokalit týden co týden vždy ve středu dopoledne. Lidé ji ovšem mohou kontaktovat také telefonicky a domluvit si tak schůzku přímo v sídle organizace Český západ v Dobré Vodě. „Už si začínají zvykat, že se na mě mohou obrátit a společně se jejich problémy pokusíme vyřešit. Záměrně říkám společně, protože to je základní princip, které naše sdružení uplaňuje,“ vysvětluje Anna Dunčeková.

Český západ nabízí svým klientům terénní práci jako součást projektu komunitní prácev okolí Toužimska. Projekt finacuje Evropská unie v rámci grantového schématu „Podpora sociální integrace v Karlovarském kraji. Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě od roku 2002.